Jak na vlasy bez chemie a s minimem odpadu?

Aktualizováno: 12. kvě 2020

Minimum Waste není jen o redukci odpadu, ale o zodpovědné spotřebě celkově. Co to znamená? Že se jako spotřebitelé jednak zamýšlíme, zda danou věc vůbec koupit a o svých nákupech uvažujeme, a druhak to, že si produkty pečlivě vybíráme. Díváme se na jejich složení a není nám lhostejné, jaký vliv mají jak na naše zdraví, tak na životní prostředí. 


Proto u nás v obchodě najdete i přírodní kosmetiku a proto vám nyní přinášíme tuto sérii, nazvanou “Chemie kolem nás”, která by vám měla usnadnit rozhodování při koupi kosmetických či drogistických produktů.  Dnes se podíváme na kloub vlasové kosmetice.


Proč se vůbec zabývat tím, jestli přírodní nebo nepřírodní? Na tuto otázku je snadná odpověď. Klasické “drogerkové”, ale i dražší, profesionální šampony mnohdy obsahují koktejl syntetických látek, které jsou pro naše vlasy, celkové zdraví i přírodu škodlivé.  


Co je největší zlo v šamponech a jiných vlasových produktech? 

Kdo z vás četl naše předchozí články o deodorantechzubních pastách, vidí, že výčet škodlivých chemikálií se víceméně opakuje, jelikož většina zmíněných látek má poměrně univerzální využití a používá se napříč celým kosmetickým spektrem.

SLS a SLES

…aneb stará dobrá pěnidla, která způsobují to, že nám šampon na vlasech už po několika sekundách společně s vodou vytvoří spoustu pěny. Tyto látky jsou ovšem dost agresivní, mohou způsobovat alergické reakce, dráždit oči nebo vysušovat pokožku a vést tak ke zvýšené tvorbě lupů.

Jak je poznám? 

Ve složení bude uvedeno buď SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Parabeny 

Tyto levné syntetické látky slouží ve většině kosmetických produktů jako konzervační látky. Existují studie, které jejich dlouhodobé používání spojují s alergickými reakcemi. Pokud jsou absorbovány do těla (největší riziko hrozí v případě, že máte někde na kůži drobné poranění), mohou narušovat fungování ženských hormonů. Existuje mnoho studií, které je spojují s rakovinou prsu. Kromě toho nejsou parabeny biologicky odbouratelné, a jsou tak zlem nejen pro naše zdraví, ale také pro životní prostředí.  Jak je poznám? Jednoduše, podle koncovky -paraben. Např. metylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben aj. 

Silikony

Silikony se v kosmetice užívají velmi hojně, jelikož slouží k snadnému uhlazení a zjemnění. To se v případě vlasů může jevit jako skvělá vlastnost, jelikož po použití výrobku obsahujícího silikony se vám vlas obalí, zjemní je a dodá jim lesk, takže vlasy pak působí “zdravě.” To je však pouhá iluze, jelikož většina silikonů není rozpustná ve vodě, a silikon tak i přes pravidelné mytí na vlasech zůstává. Dlouhodobé nánosy silikonu pak způsobují přesný opak - vlasy se lámou, cuchají a nejsou schopny přijímat hydrataci. Některé silikony jsou opět spojovány s rakovinou a narušováním hormonálního systému. Nezapomeňme dodat, že silikony taktéž nejsou biologicky odbouratelné. Jak je poznám? Nejčastěji mají příponu -one, -ane nebo -ol. Např. Cyclomethicone, Cyclotetrasiloxane, Cycloplentasiloxane, Dimethicone aj. 

Parfémy

Většina vlasové kosmetiky na trhu je obvykle “navoněná” nějakým chemickým koktejlem, který se ve složení skrývá za magickým slůvkem parfume. Takový “parfém” může obsahovat škodlivé ftalátyzpůsobovat alergie, bolesti hlavy či závratě. Pokud chcete, aby váš šampon či kondicionér voněl, není nad přírodní éterické oleje a rostlinné výtažky. 

PEG a PPG

…neboli Polyethylen glykol a Polypropylen glykol. Jedná se o látky, které v kosmetice slouží jako emulgátory a stabilizátory. Jedna z jejich hlavních výsad spočívá v jejich nebezpečí - usnadňují pronikání látek do pokožky. To znamená, že díky nim se vám do kůže snadněji vstřebají i všechny ostatní škodlivé látky zmíněné v tomto výčtu. Kromě toho mohou způsobovat alergické reakce. Navíc se (asi nepřekvapivě) jedná o další biologicky neodbouratelnou chemikálii.  Jak je poznám? Obsahují buď zkratku PEG nebo koncovku -eth. Např.: PEG-4, Ceteareth nebo Stereath-21.

PC: @element5digital via Unsplash

Je důležité připomenout, že pokud se rozhodneme pro přírodní šampon, je třeba změnit také ostatní produkty na vlasy. Pokud budeme používat šampon bez pěnidel, silikonů a parabenů, ale po umytí si na vlasy dáme klasický “chemický” kondicionér či masku, tak je nám to poměrně k ničemu. 

Jak tedy poznat, že je šampon (kondicionér, maska) přírodní?

Obecně vzato tak, že daný produkt neobsahuje žádnou z výše jmenovaných substancí. Pozor na greenwashing typu natural product, který ale obsahuje jen jednu přírodní složku a zbytek je klasická syntetika. Takových produktů se dnes bohužel najde hodně. Takže pozor na to - produkt, který obsahuje avokádový olej, výtažek z aloe vera nebo heřmánek ještě nemusí být skutečně přírodní! Olej na konečky, ve kterém je sice arganový olej, ale také několik druhů silikonů, vám službu neudělá (true story, zase jednou jsem naletěla v drogerii). 

Rada tedy zní - čtěte složení. Pokud si u některých látek nebudete vědět rady, mrkněte třeba sem: https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/?

Jaké typy přírodních šamponů existují?

V zásadě na trhu najdeme tři typy přírodních šamponů - tektutý, tuhý (šampuk) a vlasové mýdlo. 

Tekutý přírodní šampon

Přírodní tekuté šampony se při pečlivém čtení složení naít i v běžných drogeriích. Tekutý šampon je pro přechod na přírodní péči díky stejné konzistenci nejjednodušší. Co se týče složení, typicky obsahuje vodu, tenzidy, účinné látky (pantenol, proteiny, keratin…), glycerin, rostlinné oleje, konzervanty a emulgátory. Jako pěnidlo je v nich obvykle použit kokosový sulfát (sodium coco sulfate) nebo také o něco lepší sodium cocyl isethionate, coco-glucoside a sodium lauryl sulfoacetate. 


Tuhý přírodní šampon - šampuk

Šampuky se od klasického šamponu liší jak formou (typicky se jedná o tuhý kvádřík nebo oblázek, kterým si chvíli přejíždíte po mokrých vlasech, dokud nezačne pěnit), tak složením. Jelikož neobsahují vodu, oproti výše zmíněnému přírodnímu tekutému šamponu v nich najdeme vyšší koncentraci tenzidů a pečujících látek. Tenzidy způsobují postupné vymývaní silikonů a jiných chemických látek a fungují ihned. Pěnidlem je zde typicky opět kokosový sulfát (viz výše). Kromě toho jsou šampuky velmi praktické na přenášení nebo na cesty - nehrozí, že by se vám něco vylilo do tašky.