Vaříme z odpadu bez odpadu s Restlos Gluecklich

Možná jste už zaznamenali, že u nás máme sérii eventů s názvem “Minimum waste - maximum taste.” V Minimum Waste nám jde o nevytváření odpadu a věříme že nejen láska, ale i zodpovědná spotřeba prochází žaludkem. Proto si k nám zveme kuchaře, kteří nemyslí jen na to, jak zasytit žaludek hosta, ale také na to, aby jejich vaření mělo co nejmenší dopad na naši planetu.

 

Tentokrát jsme si kuchaře pozvali až z Berlína. Těžko bychom pohledali vhodnějšího hosta pro tuto akci, než berlínské zero-waste bistro a neziskovku Restlos Gluecklich. V Restlos Gluecklich vaří výhradně z “odpadu” neboli rescued food (to zní trošku líp, že?!) - z potravin, které již supermarkty nemohou prodávat (křivé či promáčknuté ovoce a zelenina, věci s poškozeným obalem apod.), ale které jsou pořád 100% poživatelné. Nemají menu - jídlo vytváří každý den čistě na základě toho, co jim dvakrát týdně dodá jeden berlínský supermarket, který jim vozí potraviny “na výhoz.” Kromě toho funguje Restlos Gluecklich jako nezisková organizace, která bojuje proti food waste (potravinovému odpadu), pomocí kulinářských lekcí a workshopů učí lidi více si vážit jídla a neplývtat jím. Věděli jste, že zhruba třetina jídla na celém světě se vyhodí?! Nejvíc jídla končí v popelnici v Evropě a Severní Americe (jak překvapivé). Máme tedy za to, že je načase přehodnotit naše plýtvací návyky a jednou provždy se naučit jídlo nevyhazovat.

Jak? Prakticky - hosté na naší akci společně s Restlos Gluecklich a německou šéfkuchařkou Inés Lauber uvařili čtyřchodové menu, z “odpadu” a bez odpadu. 

“Vyhozené” ingredience nám dodal online supermarket Košík.cz - co měli v odpisech jsme se dozvěděli až den před akcí, takže jsme trošku improvizovali (o tom to vlastně je, ne?). Při vaření nepřišla jediná slupka či nať nazmar! Na předkrm jsme měli…šok. Hosté byli požádání, ať oloupou zeleninu na přípravu hlavního chodu (brambory, mrkve, červenou řepu, šalotky) a když se zeptali, kam mají slupky vyhazovat, kuchařka Inés jim s úsměvem řekla že je mají dát jí, ona je usmaží a budeme z ních mít skvělé zeleninové chipsy. Ještě že jsme tu zeleninu předtím tak pečlivě omyli! Udivení hosté tedy slupky společně s Inés vhazovali do rozpáleného oleje a ty se během pár minut proměnily v křupavou pochoutku. Ještě víc nás všechny udivilo, jak vynikající můžou takové slupky být. Jelikož většina vyhozeného jídla je typicky zelenina a ovoce, následoval salát. Jeho hlavním hrdinou nicméně nebyla zelenina, ale starý chleba. Takový ten, co je tvrdý jako kámen. Tak přesně ten se dá krásně zužitkovat na krutony, když ho nakrájíte a zlehka orestujete. Náš salát byla variace na libanonský Fattoush salát, do kterého se tradičně přidávají osmahnuté kousky pita chlebu, my jsme si však krásně vystačili s bílým českým pečivem. Společně s výborným dresinkem, spoustou zeleniny a bylinkami to byla velká dobrota! Hlavní chod nesl název “from roots to stalks”, tedy česky od kořene k nati.” Inés se nám na něm snažila ukázat, že u většiny surovin můžete zužitkovat všechny její části. Krásným příkladem je mkrev. Slupky jsme využili v předkrmu, v hlavním chodu jsme mrkev samotnou orestovali s česnekem a tymiánem a z nati udělali vynikající pesto. Pestem se zakápla příloha v podobě bramborovo-řepového pyré. Kdo by řekl, že čistě zeleninové jídlo může být tak lahodné? A co dezert? Opět jsme si pohráli se starým pečivem. Na akci jsme dostali staré croissanty, ale v podstatě lze použít jakékoliv sladké pečivo. Opět jsme ho nakrájeli na malé kousíčky, které jsme s pomocí cukru na pánvi zkaramelizovali a udělali z nich crumble (posypku) na jogurtové triffle. Do skleniček jsme postupně vrstvili různé “vyhozené” ovoce a také mangové pyré, které jsme vyrobili z ultra měkkých mang, které by 99,9% lidí vyhodila. Nakonec jsme přidali posypku a pak už jsme jenom olizovali až za ušima. Co z toho plyne? 

- většina zeleniny je obvykle jedlá celá, včetně slupky a natě

- staré (slané i sladké) pečivo nemusí hned letět do koše - co takhle z něj udělat krutony nebo crumble ?

- buďte kreativní se zbytky co máte v lednici

- zkuste alespoň trošku plánovat, dělejte si nákupní seznam a nenakupujte zbytečné věci

(Credits: Restlos Gluecklich)


Akce vznikla ve spolupráci s Heinrich Boell Stiftung a Hlavním městem Praha


Všem zúčastněným děkujeme!

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše