Jak své blízké nadchnout pro udržitelnější Vánoce?

Aktualizováno: 27. 2. 2020


Jeví se to plíživě a neodvratně jako pověstná zima ve Hře o trůny. Přesně to, čeho jste se jako děti nemohli dočkat, a co vás jako dospělé děsí. A pak to vypukne. Mírná nervozita, posléze nehorázné obžerství. Potom hromady barevných vánočních papírů, sprchových gelů, umělých ponožek s gumou, která škrtí, keramických „lapačů prachu“, hrnců do výbavy, kterými už vaše kuchyňská linka praská ve švech. Buďte navždy blahoslaveny, Vánoce v rodinném kruhu!

Možná se ale zaběhlému scénáři přece jen dá předejít. Co své blízké letos zkusit inspirovat k tomu, aby Vánoce a výběr dárků pojali jinak, s důrazem na kvalitu a smysluplnost místo na kvantitu? Zde je pár tipů, jak jim to říct a přitom je nenaštvat .:)


1. Mluvte konstruktivně

Nejdůležitější a zároveň mnohdy nejtěžší je: Formulovat pozitivně a soustředit se na budoucnost. Zkuste místo „Loni jsme dostali hromadu úplně zbytečných blbostí“ říct třeba: „Letos by mi udělalo velkou radost jen pár drobných dárků.“ J A samozřejmě mít pár konkrétních přání v záloze. Mamku či babičku určitě také potěší, když oceníte to, co se vám na dosavadních rodinných Vánocích líbí.

2. Napište „dopis Ježíškovi“

Jít na to trochu oklikou, třeba formou „dopisu Ježíškovi“, nemusí být od věci. Nehrozí nechtěné výlevy emocí, obsah můžete přizpůsobit adresátovi na míru a okořenit jej i lehkou nadsázkou. Příbuzným tak nejen ušetříte práci s vymýšlením dárků, ale třeba je i pobavíte a započnete pěknou tradici.

3. Najděte si spojence

„Co kdybychom letos pojaly Vánoce formou swapu? “, napsala jsem před pár týdny nejistě švagrové. „To je super nápad! Jsem 100% pro! Škoda, že to tak neudělají všichni,“ a během pár minut jsme byly domluvené na výměně přebytků, které by druhé domácnosti mohly přijít vhod. Aneb – když víte, že to svojí mámě letos prostě nevysvětlíte, zkuste začít u příbuzného s otevřenější myslí. Třeba to na zbytek rodiny do příštího roku zafunguje jako inspirace.

4. Inspirujte

Zkuste jim jednoduše přihrát pár odkazů na „sustainable gifts“ z Pinterestu, anebo s nimi sdílejte naše Minimum Waste tipy na Vánoční dárky (viz níže). Anebo je vytáhněte na vycházku po Praze a stavte se u nás v obchůdku, kde si při nachytávání inspirace navíc můžete dát dobrou kávu v příjemně minimalistickém prostředí.

5. Dejte tomu čas

Obzvlášť konzervativnější členové domácnosti si to možná budou muset nechat tak zvaně rozležet. Vzpomeňte si, že vaše proměna v „udržitelnější já“ taky nejspíš neproběhla přes noc. Zkuste jít pro začátek příkladem a ukázat jim možnou cestu. Uvidíte, že je to nakažlivé a každoročně budou vaše rodinné Vánoce minimalistickému ideálu čím dál blíž.


Tipy na #minimumwaste vánoční dárky

Šťastné a bezodpadové!


Autor: Lucie Jandová https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše