Není už žádným tajemstvím, že současný módní průmysl je přímo pohroma pro planetu. Jen na výrobu obyčejného bavlněného trička například padne 2700 litrů pitné vody a spousta energie, která jen málokdy pochází z obnovitelných zdrojů. Pěstováním bavlny zabíráme ornou půdu, kterou vyčerpáváme, degradujeme a zatěžujeme pesticidy. A fakt, že každou sekundu lidstvo vyhodí jeden plný kamion oblečení, je jen důkazem, jak lehkomyslně cennými zdroji mrháme.
S módou je to zkrátka podobné jako s většinou lidské činnosti – na jedné straně procesu čerpáme omezené přírodní zdroje a na té druhé se kupí gigantická hora odpadu, která je zdrojem znečištění a rostoucích emisí. Na scénu však postupně vstupuje čím dál více oděvních designérů, kteří se rozhodli zabít obě tyto mouchy jednou ranou. Našli totiž cesty, jak z různých typů odpadu vyrobit inovativní textilní materiály.

Piňatex
Kabelky, pásky, boty i tašky lze ušít z materiálů stejně efektních, jako kůže, a přitom mnohem ekologičtějších. O jedinečném Piňatexu vyrobeném z odpadních listů ananasu jsme na našem blogu již psali a některé doplňky jako například tato psaníčka si můžete „osahat“ a koupit i u nás v obchodě. Na podobném principu, jen za použití odpadu z hroznů, vyrábí veganskou kůži také firma Vegea. Tvůrci materiálu s názvem Malai zase využívají odpadní kokosové vody k produkci bakteriální celulózy. Výsledkem je parádní etická koženka!
Orange Fiber
Stovky tisíc tun citrusových slupek ročně končí v Itálii jako odpad při výrobě džusů. Studentka módního designu Adriana Santanocito si na tento problém posvítila v rámci své diplomové práce a vynalezla Orange Fibre – vlákno, které lze přetvořit v lehkou luxusní látku podobnou hedvábí.
Agroloop Biofibre
Odpad z konopí, banánů nebo cukrové třtiny proměňují v textilní vlákno také inovátoři z Circular Systems – mimo jiné laureáti ceny H&M Foundation Global Change Award z roku 2018.
Re:newcell
Vzhledem k tomu, že odpadem se často stává i samotný textil, může být jednou z vhodných cest jeho recyklace. Efektivní cestu, jak získat cennou surovinu z použitého oblečení našla firma Re:newcell. Dovede totiž z bavlněných látek vyseparovat zpět celulózu a přetvořit ji na materiál s názvem Circulose. Ten může vstoupit zpět do výroby jako zdroj a pomyslný cyklus oblečení se tak uzavírá.

Než ale začneme horečnatě nakupovat ekologické oblečení, je třeba si uvědomit jednu důležitou věc. Pravým klíčem k udržitelnosti v módě není kupování těch „správných“ materiálů, ale snížení spotřeby. Nejvíce prospějeme přírodě tím, že zkrotíme svou mánii a nákup nového oblečení omezíme na nezbytné minimum. Jak navíc potvrzuje odborník na analýzu životního cyklu Vladimír Kočí (viz předchozí článek), zatěžujeme životní prostředí významně také praním a žehlením. Pokud je to tedy možné, nechávejme své oděvy místo praní jen vyvětrat na ramínku. A pokud nejdeme na svatbu nebo promoci, hoďme žehlení za hlavu.
TIP na závěr: S přechodem na udržitelnost oblečení a zároveň nalezením vašeho originálního osobního stylu Vám může pomoci náš cyklus přednášek Efektivní šatník s Kamilou Vodochodskou.
Update: Sice teď kvůli současné situaci neznáme data, na která budou přeložené zbývající dva workshopy, nicméně workshopy určitě budou. Tak nás nezapomeňte sledovat, ať vám nic neunikne. :-)
---
Autor: Lucie Jandová