Oblékat se do odpadu? Proč ne!

Není už žádným tajemstvím, že současný módní průmysl je přímo pohroma pro planetu. Jen na výrobu obyčejného bavlněného trička například padne 2700 litrů pitné vody a spousta energie, která jen málokdy pochází z obnovitelných zdrojů. Pěstováním bavlny zabíráme ornou půdu, kterou vyčerpáváme, degradujeme a zatěžujeme pesticidy. A fakt, že každou sekundu lidstvo vyhodí jeden plný kamion oblečení, je jen důkazem, jak lehkomyslně cennými zdroji mrháme.

S módou je to zkrátka podobné jako s většinou lidské činnosti – na jedné straně procesu čerpáme omezené přírodní zdroje a na té druhé se kupí gigantická hora odpadu, která je zdrojem znečištění a rostoucích emisí. Na scénu však postupně vstupuje čím dál více oděvních designérů, kteří se rozhodli zabít obě tyto mouchy jednou ranou. Našli totiž cesty, jak z různých typů odpadu vyrobit inovativní textilní materiály.

Piňatex

Kabelky, pásky, boty i tašky lze ušít z materiálů stejně efektních, jako kůže, a přitom mnohem ekologičtějších. O jedinečném Piňatexu vyrobeném z odpadních listů ananasu jsme na našem blogu již psali a některé doplňky jako například tato psaníčka si můžete „osahat“ a koupit i u nás v obchodě. Na podobném principu, jen za použití odpadu z hroznů, vyrábí veganskou kůži také firma Vegea. Tvůrci materiálu s názvem Malai zase využívají odpadní kokosové vody k produkci bakteriální celulózy. Výsledkem je parádní etická koženka!


Orange Fiber

Stovky tisíc tun citrusových slupek ročně končí v Itálii jako odpad při výrobě džusů. Studentka módního designu Adriana Santanocito si na tento problém posvítila v rámci své diplomové práce a vynalezla Orange Fibre – vlákno, které lze přetvořit v lehkou luxusní látku podobnou hedvábí.

Agroloop Biofibre

Odpad z konopí, banánů nebo cukrové třtiny proměňují v textilní vlákno také inovátoři z Circular Systems – mimo jiné laureáti ceny H&M Foundation Global Change Award z roku 2018.

Re:newcell

Vzhledem k tomu, že odpadem se často stává i samotný textil, může být jednou z vhodných cest jeho recyklace. Efektivní cestu, jak získat cennou surovinu z použitého oblečení našla firma Re:newcell. Dovede totiž z bavlněných látek vyseparovat zpět celulózu a přetvořit ji na materiál s názvem Circulose. Ten může vstoupit zpět do výroby jako zdroj a pomyslný cyklus oblečení se tak uzavírá.

Než ale začneme horečnatě nakupovat ekologické oblečení, je třeba si uvědomit jednu důležitou věc. Pravým klíčem k udržitelnosti v módě není kupování těch „správných“ materiálů, ale snížení spotřeby. Nejvíce prospějeme přírodě tím, že zkrotíme svou mánii a nákup nového oblečení omezíme na nezbytné minimum. Jak navíc potvrzuje odborník na analýzu životního cyklu Vladimír Kočí (viz předchozí článek), zatěžujeme životní prostředí významně také praním a žehlením. Pokud je to tedy možné, nechávejme své oděvy místo praní jen vyvětrat na ramínku. A pokud nejdeme na svatbu nebo promoci, hoďme žehlení za hlavu.


TIP na závěr: S přechodem na udržitelnost oblečení a zároveň nalezením vašeho originálního osobního stylu Vám může pomoci náš cyklus přednášek Efektivní šatník s Kamilou Vodochodskou.

Update: Sice teď kvůli současné situaci neznáme data, na která budou přeložené zbývající dva workshopy, nicméně workshopy určitě budou. Tak nás nezapomeňte sledovat, ať vám nic neunikne. :-)

---

Autor: Lucie Jandová

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše