Salát v zimě bez zbytečných plastů?

Aktualizováno: 18. 3. 2020

Co dělat, když v nevlídném předjaří dostaneme chuť na salát, ale nechce se nám kupovat ten supermarketový, zabalený v igelitu? Máme pro vás tři #minimumwaste tipy, jak si křupavý vitaminový mix dopřát i v zimních měsících.


1. Jen tak za oknem

Také jste v první třídě klíčili na vlhké vatě řeřichu? Tenhle postup můžete klidně zopakovat! S použitím obyčejného truhlíku a lehkého substrátu to půjde snadno i s dalšími druhy salátů. Ideální jsou odrůdy s odděleně rostoucími listy, jako třeba rukola, dubared nebo polníček. Semínka vysévejte zhruba centimetr od sebe, asi do půlcentimetrové hloubky. Ideální je salátům dopřát k růstu nižší teploty (nejlépe do 20 °C) a trpělivě vyčkávat. Sklizně se dočkáte za 6-8 týdnů. A pochopitelně – zalévat!


2. Click & Grow

Mnohem rychleji si salátovou sklizeň můžete dopřát s květináčky Click & Grow, které máme třeba u nás v Minimum Waste a aktuálně si v nich pěstujeme rukolu a bazalku. Můžeme tedy potvrdit z vlastní zkušenosti, že salát v živinami napěchovaném substrátu roste skvěle. Pěstovat lze navíc v podstatě kdekoliv, klidně i v úplné tmě! Světlo totiž rostlinám dodává LED lampa, která se každých 12 hodin automaticky zapíná. Pěstování probíhá až na umělé světlo „přírodně“, rozuměj bez hnojiv a pesticidů. Jediné, co nás trochu nepříjemně překvapilo, jsou malé plastové kapsle, v nichž se semínka se substrátem dodávají. Výrobce sice deklaruje jejich biodegradabilitu, ale ta, jak víme, obvykle zafunguje jen v průmyslové kompostárně. Pozor tedy na to, kam kapsličky nakonec vytřídíte – osobně bychom je na domácí kompost raději nedávali. Otázkou potom je, co je horší - jestli kapsle z bioplastu, nebo sbírka igelitu od kupovaných salátů ze supermarketu.

3. Hydroponické pěstování

Slyšeli jste už někdy o podzemních farmách, kde zelenina roste v živném roztoku pod LED osvětlením, vše kompletně řídí počítače a voda cirkuluje v uzavřeném systému? To není scifi, ale realita pražských Holešovic! Salát z „počítačové farmy“ vám naservírují třeba v kavárně Paralelní Polis, kde jej ve speciálním boxu pěstují přímo pod pultem (https://www.octopuslab.cz/parallel-garden/). Od firmy Herbafabrica (herbafabrica.com) si zase můžete objednat takto pěstované mikrobylinky. Hydroponické pěstování je technologicky poněkud složité, ale patrně mnohem ekologičtější, než se zdá: je k němu potřeba minimum vody a prostoru, rostliny vyrostou až 2,5x rychleji a bez chemie. A pochybovačům navzdory prý výpěstky chutnají báječně!


Pokud máte v bytě všechna okna na sever a k technologiemi vyhnaným salátům pociťujete skepsi, je tu ještě možnost doplnit si vitamin C jako za starých časů – správně uskladněné hlávkové zelí vydrží až do ledna a jeho oblíbená kysaná varianta ještě mnohem déle.


Autor: Lucie Jandová

https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše