Restlos Gluecklich - neplýtvat jídlem je skvělé!

Aktualizováno: 16. 4. 2019

Německá neziskovka a bývalé zero waste bistro je důkazem toho, že neplýtvání jídlem může být kreativní, zábavné a hlavně vynikajicí.


Žijeme ve zvláštní době plné paradoxů: podle organizace FAO více než miliarda lidí trpí hladem. Na druhé straně ale ročně vyhodíme zhruba třetinu veškerého jídla (1,3 miliard tun!). Jídlem se plýtvá z mnoha důvodů - vyhazujeme ovoce a zeleninu, která není dostatečně krásná na pohled (moc malá, divný tvar...), potraviny s blížícím se datem spotřeby nebo jídla nakoupíme tolik, že nám zplesniví, než ho stihneme sníst. Zní vám to povědomě?

A pokud vezmeme do úvahy všechnu práci, energii, vodu a další přírodní zdroje použité na produkci jídla, které jsme vyhodili, je plýtvání jídlem vskutku ostudný čin.


Restlos Gluecklich, německá organizace a zero-waste bistro z Berlína proti plýtvání jídlem už několik let úspěšně bojuje. Jdou na to několika způsoby - pořádají lekce vaření, organizují tematické večery a učí lidi jak využít zbytky a části, které by normálně vyhodili. Vše za účelem, aby si lidé jídla vážili víc. Chtějí ukazovat, že zodpovědná spotřeba je jednoduchá, kreativní i zábavná. A především chutná.

Nejlepší je to, že kuchaři na akcích sami nikdy dopředu neví, z čeho budou vařit.V Restlos Gluecklich se používají výhradně ingredience, které jsou pro supermarkety "nepoužitelné" - křivá zelenina, promáčknuté brambory, potraviny s poškozeným obalem, potraviny, kterým se blíží datum spotřeby apod. Každé ráno jim takové věci doveze jeden německý řetězec.

Kuchaři je potom přemění na úžasné, kreativní pokrmy. Příkladem může být třeba zázvorovo-batátová polévka, bramborový gratin, grilovaná brokolice v zeleninové omáčce nebo tofu-mangoldové rolky. Ano, dělají i dezerty, příkladem budiž borůvkovo smetanový koláč. No nezní to skvěle?


Jakožto milovníci dobrého jídla, ale také bojovníci za zodpovědnou spotřebu, jsme se rozhodli tuhle skvělou partu pozvat k nám do Minimum Waste. Uvaří nám tříchodové menu a osobně popovídají, jak se jim daří v jejich boji proti plýtvání.

To bude zase inspirace, už se nemůžeme dočkat!


P.S. Sledujte nás na facebooku a instagramu pro více info a vstupenky.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše