Prát či neprát, to je oč tu běží

Konečně doma: zabouchnete dveře, oddychnete si a konečně ze sebe stáhnete to upnuté, nepohodlné ale bohužel strašně sexy tričko. A co s ním? No přeci rovnou do koše s prádlem. Hygiena, říkáte. Každé ráno v čistém, jinak se cítíte pod psa. Jenže čistě vyprané, aviváží navoněné prádlo může vzít jako nutná společenská deviza brzy za své. A opět za tím stojí starost o životní prostředí – konkrétně v současnosti hojně diskutovaný problém s mikroplastovými vlákny.


Pokaždé, když pereme, jich dle studií vypouštíme do vody statisíce až miliony. Na vině je hlavně městské a sportovní oblečení, které častěji tvoří umělá vlákna jako akryl a polyester. Velkou službu tedy můžeme podzemním vodám a oceánům prokázat už tím, že tyto materiály ze svého šatníku postupně vymýtíme.

Množství mikrovláken uvolněných při praní však závisí nejen na druhu materiálu, ale i na tom, jakým stylem pereme. Vhodné je nastavit pračku na nižší teplotu a používat raději tekuté prací prostředky. Prací prášky totiž způsobují vyšší tření, vlivem něhož se z látek uvolní více mikrovláken. Pro snížení tření je zároveň lepší pračku příliš neplnit.

Pochopitelně, čím méně pereme, tím méně škody napácháme. Jak shrnula Stella McCartney v nedávném interview s magazínem Observer: “Je to v podstatě jednoduché: neperte, pokud to není nezbytně nutné.” A se svým názorem není sama. Velký CEO firmy Levis‘ Chip Bergh letos způsobil úzkostnějším fanouškům lehký šok prohlášením, že ony 10 let staré džíny, které má na sobě, ještě nikdy nevypral.

Jeho důvod je víc než jasný: častým praním totiž oblečení ztrácí svůj tvar a především barvu (to druhé u riflí platí dvojnásob). Navíc je pravděpodobné, že obnošený kousek brzy vyměníme za nový a způsobíme tím další environmentální zátěž. Zkrátka – čím lépe se o své oblečení staráme, tím déle nám vydrží a tím udržitelněji se chováme.

Co ale udělat s tričkem, které už tak trochu „nevoní“, nebo s flekem od kečupu na džínech? To ho vážně nesmím vyprat? V případě skvrny na kalhotách se doporučuje nechat ji zaschnout a očistit místo kartáčkem, případně za pomoci vlažné mýdlové vody. Lehkého závanu potu nebo včerejšího mejdanu z trička se můžeme jednoduše zbavit tím, že oděv necháme vyvětrat v otevřeném okně. V zimě ho pak stačí položit na topení.

Jako alternativní řešení – pro praní bez výčitek – si můžete pořídit kuličku Coraball, jenž účinně zachytává mikrovlákna přímo při praní. Produkt je nově k dostání i u nás v Minimum Waste.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše