Průkopníci ekopohřebnictví

Aktualizováno: 27. 2. 2020

Možná si říkáte, co vůbec může mít smrt společného s odpadem a plýtváním. Vždyť zemřelý člověk by naopak měl být skutečně zero waste, protože přestává spotřebovávat a naopak předává své ostatky k dispozici přírodě. Výzkumy však v tomto ohledu vyznívají trochu znepokojivě.

Důvodů je hned několik: K pohřebnickým účelům se jednak spotřebovávají tuny dřeva a nerostných surovin. Kremace sice šetří prostor na hřbitovech, ale problémem je její energetická náročnost a velké množství emisí. A dokonce i samotná lidská těla mohou uvolňovat škodlivé látky, jako jsou zbytky chemoterapeutik nebo rtuť ze zubních amalgámů. V reakci na tyto skutečnosti proto ve světě přibývá pohřebnických alternativ, z nichž některé razí filozofii „návratu k přírodě“, jiné se naopak nebojí inovací a připomínají téměř sci-fi.

Živá urna

Poměrně lákavá může být představa, že se náš popel přidá do substrátu pro sazeničku stromu. Naše tělo dá vyrůst nové bytosti a život tak symbolicky pokračuje dál. V případě živých uren je ale stále ve hře kremace a negativa s ní spojená.


Zdroj: https://www.thelivingurn.com/

Houbový oblek

Z úplně jiného soudku je inovace jménem „burial suite“. Jde o speciální biodegradabilní oblek napuštěný houbovými vlákny, která pomohou tělu zemřelého k rychlejšímu splynutí s přírodou. Vzrostlé houby navíc pohltí případné toxické látky z těla. (Mimochodem, tento oblek využil třeba v březnu zesnulý americký herec Luke Perry.)


Zdroj: https://coeio.com/

Možností ekopohřbů je v zahraničí a speciálně v USA mnohem více: Možné je třeba nechat se pohřbít v sarkofágu z recyklovaného papíru (Ecopod), na dně oceánu ve formě útesové koule, v rakvi z bambusových tyčí, podstoupit kryomaci mrazem a drcením, či se dokonce nechat zkapalnit na tekuté hnojivo. (Poslední dvě možnosti jsou poněkud méně romantické, zato se ale chlubí výrazně nižší ekologickou stopou oproti běžné kremaci a likvidují právě i toxické látky z těl).


Útesová koule. Zdroj: eternalreefs.com

V Česku existuje variant o poznání méně: Na výběr máme v zásadě jen mezi klasickou kremací (tu podstoupí asi 80 % nebožtíků) a pohřbem v rakvi. V dalších ohledech už ale ekologické volby dělat můžeme: K dostání jsou biologicky rozložitelné urny, nelakované rakve bez zdobení či dokonce rakev z pětivrstvého kartonu (ta však má u nás stále tak trochu punc sociálního pohřbívání). Vhodné je také zvolit přírodní materiál oděvu a ideálně žádné boty.

U kořenů stromů

Sympatickým českým příkladem na závěr je iniciativa Ke Kořenům. Smutek z odosobněnosti a sterility moderních pohřbů přivedl trojici mladých Češek na myšlenku jiného, přírodnějšího způsobu rozloučení se s blízkými. Na svém serveru kekorenum.cz nabízejí uložení popela vašich blízkých u kořenů stromů v Lese vzpomínek. Vedle služeb jako jsou ekologické urny či udržitelně pěstované květiny se dívky zaměřují také na to, jak vás citlivě provést zármutkem či uspořádat smysluplný pohřební rituál.


Autor: Lucie Jandová

https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše