Planet hero: Vigga - cirkulární móda pro nejmenší

Nápady. Inspirace. Interakce. To je Minimum Waste. V naší sérii Planet hero klademe důraz především na první dvě slova. Přinášíme vám každodenní hrdiny, kteří se rozhodli bojovat za snížení odpadu a zodpovědný životní styl.


Jestliže označíme současný módní průmysl za globální ekologickou katastrofu, zdaleka nebudeme přehánět. Pěstování bavlny, náročné výrobní procesy, doprava, nízká kvalita a s ní spojená krátká životnost věcí, které předčasně končí na skládce. (Hezky vysvětlené to naleznete třeba v tomto článku.) Nemluvě o všudypřítomném marketingovém tlaku, který nás nabádá kupovat stále další a další zbytečné kousky do našeho šatníku.

Z pohledu životnosti oblečení této katastrofě kraluje pravý vlk v rouše beránčím: vždyť co může být nevinnějšího a roztomilejšího, než rozkošné miminkovské oblečky! Která babička, teta či kamarádka by odolala a nějaký ten fungl nový kousek pro vašeho drobečka neulovila (no co vás vede, přeci vás nepodaruje nějakým obnošeným hadříkem ze second handu!). S tím, že z oblečku miminko za pár týdnů vyroste, se tak nějak počítá – z globálního hlediska nám tím však vzniká průšvih jako Brno.


S otázkou, jak učinit dětskou módu udržitelnou a nerezignovat při tom na touhu po pěkných designových kouscích, se velmi úspěšně poprala dánská podnikatelka Vigga Svensson. V čem je její dnes již slavná a oceňovaná značka Vigga tak jiná?


To, že veškeré její produkty mají certifikace typu „organic“ a společenské zodpovědnosti, by dnes již nebylo ničím výjimečným. To, co se liší, je samotný obchodní model – oblečky se totiž nekupují, nýbrž půjčují.

Jak to konkrétně funguje? Předplatné si můžete založit už v těhotenství. Ještě před termínem porodu k vám dorazí první zásoba oblečků a vy jste tak zavčasu plně vybaveni na příchod děťátka. Později, až začne dítko z prvních body a dupaček vyrůstat, dostanete sadu v další velikosti a předchozí várku oblečení zašlete zpět výrobci. Tam se všechny vrácené oděvy šetrně vyperou a důkladně zkontrolují, než poputují na novou adresu.


První benefit tohoto cirkulárního modelu je nasnadě: každý oděv je využit opakovaně a šetří se tak přírodní zdroje (v průměru připadá na jeden kousek 5-7 dětí). Další výhodou je cenová dostupnost – za kvalitní a krásné designové oblečení už nemusíte platit majlant, pouze poplatek za zapůjčení. Jako u každého systému sdílené ekonomiky zde však máme i jisté předpoklady, které je nutné splnit: Značka musí především dbát na co nejlepší kvalitu materiálů, aby daný kus vydržel co nejvíce cyklů v dobrém stavu a výrobce na něm tak stihl vydělat. Dalším předpokladem je důvěra všech zúčastněných v systém. Klient si bere věc po někom, koho nezná, tudíž musí výrobci věřit, že ji předem perfektně zkontrolovat a vyčistil. Stejně tak potřebuje výrobce záruku, že se mu věci v dobrém stavu vrátí – u Vigga proto platíte ještě pojištění pro případ, že věc nechtěně poškodíte nebo ztratíte.

Vigga má do budoucna ambice snížit ekologickou stopu až o 80% oproti konvenčním textilním firmám. Jejím největším přínosem však může být i to, že jako první vlaštovka inspiruje nové generace značek k přechodu na udržitelné cirkulární modely.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše