Planet hero: Kůže z ananasu aka Piñatex

Krásné nové boty se vzhledem přírodní kůže, ale s etickým příběhem a minimální ekologickou stopou? To není hudba budoucnosti – díky materiálům jako Piñatex od firmy Ananas Anam je můžete mít už dnes.

Myšlenka nahradit přírodní kůží umělou není nic nového, již po dekády se hledaly cesty, jak vyrobit levnější, ale vzhledem i kvalitou alespoň trochu srovnatelný materiál. Naprostá většina „koženek“ či tzv. veganských kůží je přitom vyrobena z látek na ropné bázi jako PVC či polyuretan. Syntetické „kůže“ za sebou sice nezanechávají krvavou stopu zabitých kožešinových zvířat, ale jejich výroba přesto není k přírodě nijak šetrná a navíc jsou prakticky nerecyklovatelné. Naštěstí se různí oděvní inovátoři a inovátorky stále častěji odvažují vydat jinou cestou – a neváhají využívat neobvyklé vstupní materiály!


Zakladatelkou firmy Ananas Anam Ltd. a pomyslnou „matkou“ Piñatexu je původem španělka a specialistka v oblasti kožedělného průmyslu, Dr. Carmen Hijosa. Zlom v její kariéře nastal v 90. letech minulého století, když přicestovala na Filipíny jako konzultantka. Carmen byla natolik šokována ničivými environmentálními dopady kožedělného průmyslu a chemického barvení, že záhy dospěla k přesvědčení, že to tak dál nejde. Díky svým znalostem ale také věděla, že známé syntetické alternativy nejsou řešením.

Carmen Hijosa, "vynálezkyně" Piñatexu. Credits: Ananas Amam Ltd.

Piñatex je výsledek sedmiletého intenzivního vývoje, kdy základem konceptu je využití vlákna z ananasových listů. Ty jsou samy o sobě odpadní produkt zemědělství a k jejich získávání tudíž nejsou potřeba žádné dodatečné zdroje.

Již od začátku se tvůrci řídili principy cirkulární ekonomiky a cradle-to cradle designu. Životní cyklus Piñatexu probíhá zhruba takto:

- Po sklizni se oddělené ananasové listy strojově rozmělní na vlákna (dekortikace).

Credits: Ananas Amam Ltd.

- Vlákna se po té promění na netkanou textilii, která je základem Piñatexu.

Credits: Ananas Amam Ltd.

- Po průmyslové úpravě vzniká kůži podobný materiál, který přímo od výrobce vykupují designové firmy.- Jelikož jde o biodegradabilní materiál, mohou v budoucnu vysloužilé výrobky z Piñatexu znovu vstoupit do výroby jako zdroj.

---

Piñatex se využívá například pro výrobu bot, oděvů nebo potahů na nábytek. Výrobci si jej chválí jako měkký, flexibilní a trvanlivý materiál, který je navíc velmi šik i na pohled!

Dr. Carmen Hijosa dokázala tzv. „z ničeho“ vybudovat nadějný průmyslový obor s minimálními dopady na přírodu. Zpracování i výroba materiálu navíc vytváří nová pracovní místa pro místní obyvatele. Piñatex je tedy skutečným propojením sociální zodpovědnosti s udržitelností.

---

U nás v Minimum Waste najdete psaníčka z Piñatexu od španělské značky Maravillas bags. Přijďte si je omrknout a osahat. :-)
0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše