Planet hero: Druhý život kávy

Aktualizováno: 18. 9. 2019

Také milujete kávu? Jestli právě přikyvujete nad voňavým šálkem výběrové Arabiky, jste náš člověk. A teď jinak – přemýšleli jste někdy, co se stane s použitou kávovou sedlinou?

Káva je považována za nejoblíbenější nápoj na světě – každý den se jí údajně vypijí až 3 miliardy šálků. Zhruba 90 % kávy se při tom pěstuje v rozvojových zemích a poptávka nadále stoupá. Spolu s tím však přibývá i kávového odpadu, kterému lidově říkáme „lógr“. Co se týká původu tohoto ne úplně libozvučného slova, němčináři již nejspíš tuší spojitost mezi lógrem a „sich lagern“ – usazovat se. A z etymologického okénka se teď k našim západním sousedům přemístíme i fyzicky.

Skutečnost, že drtivá většina lógru z německých kaváren končívá v koši se směsným odpadem, nedala spát Julianu Lechnerovi. Tento berlínský produktový designér proto začal přemýšlet, jak přeměnit kavárenský odpad na zdroj a něco užitečného z něj vyrobit. Se svým týmem se proto pustil do tříletého vývojového snažení, jehož výsledkem je Kaffeeform – kvalitní a odolný materiál, ze kterého se udržitelnou cestou vyrábí kvalitní designové hrnečky.

Příběh Kaffeeformu začíná v momentě, kdy se skupina cyklistů rozjede po Berlíně, aby od partnerských kaváren a pražíren sesbírala kávové zbytky. Ty následně sváží do malé chráněné dílny, kde se materiál vysuší a šetrně konzervuje. Poté Kaffeeform putuje do malých továrniček, kde z něj vznikají již zmíněné hrnečky a kelímky na kávu s sebou. V jejich podobě pak káva dostává zasloužený druhý život.

Hrnčeky Kafeeform je možné dát bez obav do myčky, jsou překvapivě lehké a navíc krásně voní po kávě – neváhejte a přijďte si přivonět přímo k nám do obchůdku v Minimum Waste! Jen pozor – raději počítejte s rizikem, že si některý z voňavých krasavců zamilujete a budete si ho muset odnést domů. :-)


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše