Planet hero: Flip the flop

Všichni jsme už nejspíš zaznamenali emotivní fotografie upozorňující na plasty v oceánech. Želvy zamotané v mikrotenovém sáčku, mrtvá ryba s břichem plným plastů, racek s igelitovou taškou na hlavě…Tyto obrázky sice na lidi fungují, ale jsou v zásadě velmi odstrašující a negativní. Na problém odpadu v oceánech jde přitom poukázat i barevným a podstatně veselejším způsobem, jak dokazuje projekt Ocean Sole. 

Ocean Sole je sociální podnik z Keni, který se zabývá upcyklací flip-flopů pohozených na pláži a ve vodě. Tahle oblíbená letní obuv totiž tvoří překvapivě velkou část odpadu nalezeného na plážích a v oceánech. Ve většine rozvojových zemí je to pro místní lidi běžná obuv, která se poměrně rychle zničí, vyhodí a vytváří tak odpad. Jenom v Keni se vyrábí statisíce flip flopů denně (!), jedna z místních továren jich vyrábí až 3,65 milionů ročně. To jsou opravdu odstrašující čísla, zvláště pokud si představíme, že většina z nich skončí v moři.

Ocean Sole se k tomuto problému postavil čelem - z pohozených flip flopů místní komunita v rámci projektu Flip the flop vytváří barevné sošky, masky, zarážky pod dveře či jiné designové předměty.

Nejenomže tak upozorňují na problém odpadu v našich oceánech a všude okolo, ale projekt pomáhá také místní komunitě. V zemi, kde nezaměstnanost dosahuje téměř 40% (1) je třeba vytvářet nová pracovní místa, a Ocean Sole sběrem a zpracováním žabek zaměstnává zhruba 1000 lidí. Kromě toho keňský podnik dává 15% zisků na úklidy pláží, edukační programy a ochranu životního prostředí. 

Nám se na projektu Flip the flop líbí to, že využívá odpad jako zdroj pro vytvoření něčeho hezkého. Fandíme všem, kteří se snaží originálním způsobem upozorňovat na přebytečný odpad okolo nás. A proto jsme se rozhodli přinést produkty Ocean Sole k nám do Česka - najdete je u nás v Minimum Waste. Přijďte se podívat, těšíme se na vás!


(1) https://oceansoleafrica.com/about-us/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše