Planet Hero: A Plastic Planet

Nápady. Inspirace. Interakce.

To je Minimum Waste. V naší sérii Planet hero klademe důraz především na první dvě slova. Přinášíme vám každodenní hrdiny, kteří se rozhodli bojovat za snížení odpadu a zodpovědný životní styl."Velké věci mají malé začátky."


A Plastic Planet (APP) vznikla v roce 2017 a od té doby se z ná stalo hnutí podobně smýšlejících lidí, kteří usilují o možnost nákupu bez plastů. Všechno začalo kampaní za "uličku bez plastů" (plastic free aisle), kterou měly na svědomí Frederikke Magnussen a Sian Sutherland, kterým dopady plastů na naše okolí, zdraví, a také naši planetu nedaly spát.


APP je "pro-business" orientovaná, což v praxi znamená, že pracuje se všemi stakeholdery, kterých se plastový problém týká - průmysl, obchodníci, neziskovky, vlády či školy. V roce 2018 britská předsedkyně vlády Theresa May jejich kampaň veřejně podpořila, což motivovalo více a více firem připojit se ke snahám omezit plasty. Heslo této kampaně bylo jednoduché: víme, co se děje, takže musíme jednat teď. Hned. Plastový "kohoutek" musí být uzavřen, zejména pokud jde o plastové obaly.Jak APP dosahují svých cílů?


Udržují tlak pomocí médií a lobbyingu. Aktivně pracují s firmami na bezplastových alternativách. K dnešnímu datu APP přesvědčila Thornton’s Budgens supermarkety, aby vytvořily "uličku bez plastů" a vyměnily přes 2000 balení za variantu bez plastů. Podařilo se jí spojit více než 250 milionů lidí po celém světě na počest prvního světového "Dne bez plastů", 5. června. APP vytvořila vůbec první "plastic-free" symbol, díky kterému zákaznící vědí, které produkty mají ve svém obalu použitý plast. Tento symbol používá například holandský řetězec Ekoplaza. Ve spolupráci s One Young World také uspořádali "Unilever Plastic Free Hackathon", který měl za úkol přijít s nápady, jak zredukovat plastové sáčky v zemích třetího světa.Otázka plastových obalů je otázka zásadní. Proč si v době, kdy máme možnost si koupit věci bez lepku, bez tuku či bez laktózy, nemůžeme nakoupit také bez plastů?

Lidstvo se doslova topí v plastech, v běžném supermarketu je 9 z 10 položek zabaleno v plastu.

V tomto ohledu je důležitá edukace a také inovace, které nám pomohou dostat se od plastu k takovým materiálům, které nebudou ničivé pro naši přírodu. APP proto podporuje "eko" materiály (celulóza, houby, potravinové zbytky aj.) a sklo, papír či karton.


Když se podíváme, co tohle hnutí dokázalo za necelé dva roky existence, je nám jasné, že změna může začít i u tak banální otázky jako "proč si nemůžeme nakoupit bez plastů?"

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše