Minimum Waste - Maximum Taste vol 1: Dojmy, zážitky a poznatky

Aktualizováno: 16. 12. 2018

Na konci listopadu jsme zahájili sérii eventů Minimum Waste Maximum Taste. Jak název napovídá, jedná se o kombinaci bezodpadovosti, udržitlnosti a -ano, hádáte správně - jídla! 

___

O čem to celé je?

V Minimum Waste chceme lidem ukazovat, že i moderní člověk v 21. století se ve svém každodenním životě může chovat zodpovědně. 

Běžná, ba dokonce základní součást každého dne, je jídlo a vaření. Při těchto činnostech (stejně jako při mnoha dalších) vzniká spousta odpadu. Odpadu, který je často zbytečný a často znovu využitelný. 

Stejně tak výběr toho, čím se stravujeme, není vždy ohleduplný k životnímu prostředí. Ne že bychom byli propagátory veganství, raw či jiných směrů nebo někomu nedejbože nakazovali, co má jíst, ale maso 2x denně a hromada zpracovaného baleného jídla přivezeného z druhého konce světa prostě není ideální. 

A proto Vám přinášíme zajímavé kuchaře, kteří při vaření myslí nejen na to, jak nasytit hostův žaludek, ale také jak u toho neplýtvat, nevytvářet zbytečně moc odpadu a nepřevážet suroviny přes půlku světa. 

Takový kuchař/kuchařka u nás v Minimum Waste připraví vynikající menu při kterém hostům vysvětlí vše od výběru surovin, nákupu, přípravy a vaření až po skladování, tak aby vše bylo co nejvíc bezodpadové. Hosté naplní nejen jejich žaludky, ale také mysl.

 ___

Kdo vařil na prvním eventu? 

Na první event z této lahodně - minimalistické série jsme pozvali kuchaře z pražské veganské restaurace Incruenti, kteří kromě toho mají také bezodpadový catering. Adam a Libor nejen že vaří skvělá jídla a ukazují tak lidem, že i veganské jídlo může být vynikající, myslí také na to, aby v jejich restauraci a při caterinzích vzniklo co nejméně odpadu. 

Pár tipů můžete vidět zde:Kromě kluků jsme pozvali i speciálního hosta - vegan food bloggerku Nikoletu Kováčovou, známou jako Surová dcerka. Podávalo se šestichodové degustační menu, ke kterému jsme měli skvělá vína od Mladých vinařů. Během jednotlivých chodů kuchaři popsali daný pokrm a zároveň vysvětlili jak vznikal. Odpovídali také na zvídavé otázky nás, hostů. 

___

Co bylo na menu?

  • Tapas 1 - hummus s červenou řepou, pesto ze sušených rajčat, paštika z hlívy ústřičné s karamelizovanou cibulkou a ostružinovým chutney

  • Dýňová polévka

  • Ravioli s pestem ze sušených rajčat

  • Soba nudle - pšeničné nudle s restovanou zeleninou, tofu, arašídy, limetou a koriandrem

  • Tapas 2 - sushi, guacamole, tataráček z marinované mrkve s hořčicí a koprem 

  • Jablková galletka, brownies

Zní to dobře, co?

A vypadalo to ještě líp...Co zajímavého jsme se dozvěděli?

Věděli jste například co je aquafaba? Když kluci vaří cizrnu na hummus, tak zužitkují i vodu, která jim po uvaření zbyde. Ta má totiž podobné vlastnosti jako bílek - dá se vyšlehat a použít do dezertů. My jsme ji pak ochutnali v brownies, které se podávaly jako sladká tečka na závěr. Aquafaba stejně jako bílek žádnou chuť vlastně nemá, takže od klasických neveganských brownies byly ty naše k nerozenání. Jedině možná v tom, že byly extrémně výtečné! 

Kluci také nakousli téma vajíčka v těstovinách. Jedním z hlavních chodů byly ravioli z domácího těsta, které kluci připravili na místě. Jejich domácí pasta byla samozřejmě bez vajec. "Proč jsou některé těstoviny vaječné a jiné ne?" zeptal se jeden z hostů. No, když se pro těstoviny vydáte do kvalitního italského obchodu, vaječné tam určitě nenajdete. Kvalitní pasta je totiž prakticky vždy bezvaječná. Kluci nakousli teorii, že vajíčko je tak do některých těstovin (i jiných pokrmů či směsí) přidáváno z čistě marketingových důvodů - aby vyvolalo dojem “poctivosti" a “domáckosti" jídla...První event se vydařil a byl přesně takový, jaký měl být - lahodný, naučný a bezodpadový. Hosté odcházeli spokojeni, organizátoři jakbysmet.

Už se nemůžeme dočkat dalšího! 0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše