Minimum waste-maximum taste recepty

Na začátku dubna jsme u nás uspořádali další díl úspěšné série "Minimum waste-maximum taste", tentokrát s hosty až z Berlína. Vařit pro nás přijela šéfkuchařka, umělkyně a designérka Inés Lauber a zástupci neziskovky a zero-waste bistra Restlos Gluecklich. Přinášíme vám recepty, podle kterých jsme vařili "z odpadu a bez odpadu."


Chipsy ze slupek

Slupky z brambor, mrkve a další kořenové zeleniny téměř vždy končí v popelnici, což je škoda, protože většina vitamínů je ukryta přímo pod slupkou.


Ingredience:

Olej (ideálně řepkový)

Sůl

Mrkve

Brambory

Červená řepa


Postup:

Na chipsy použijeme slupky z brambor, červené řepy a mrkve (v podstatě z jakékoli zeleniny, kterou zpracováváte na přípravu dalších chodů). Nezapomeňte zeleninu pořádně očistit a umýt.

V hlubší pánvi zahřejte olej (7-10cm). Nepřiveďte ho k varu!

Pomalu do něj vkládejte slupky. V momentě kdy jsou křupavé, je vyndejte děrovanou naběračkou, položte na talíř s papírovými utěrkami, abyste z nich odsáli přebytečný tuk, a posypte je solí.Salát Fattouch

Fattouch pochází z Libanonu. Je to jednoduché, ale úžasně osvěžující a chutné jídlo, především díky dvěma ingrediencím: koření sumach (česky škumpa) a sirupu z granátového jablka. Neodmyslitelnou součástí jsou i kousky opečeného pita chlebu. Ten jsme nahradili naším českým, pár dny starým chlebem. Z takového chleba se totiž dají udělat skvělé krutony, které nám skvěle nahradí opečenou pitu!

Ingredience:

Salát (nejlépe římský)

Máta

Rajčata

Ředkvičky

Červená cibule nebo šalotka

Okurek

Granátové jablko (nemusí být)

Sumach (škumpa)

Olivový olej

Citron

Sirup z granátového jablka

Vinný ocet

Staré pečivo


Postup:

Zeleninu omyjeme, salát a mátu natrháme na kousíčky, ostatní zeleninu nakrájíme na kostky. Vše promícháme ve velké míse. Chleba nebo jiné starší pečivo nakrájíme na kousky a orestujeme na olivovém oleji. Ingredience na dresink smícháme v jiné misce, dokud se nevytvoří jemná pěna. Nakonec vše smícháme dohromady a podáváme.Od kořene po nať

Proč z některé zeleniny jíme jenom kořen a z jiné zase jen listy? Proč si kupujeme mangold kvůli jeho listům a listy z červené řepy vyhazujeme, i když se jedná o stejný druh rostliny? V dnešním světě nadměrné produkce jsme si přestali vážit jídla včetně všech jeho částí. Přitom ty méně známé části jsou mnohdy ty nejzajímavější!


Ingredience:

Brambory

Tymián

Muškátový oříšek

Máslo

Jablečný džus

Česnek

Mrkve