Látkové vs. jednorázové? To je oč tu běží! (Rozhovor s Kristýnou Farkašovou z Ebuu)

Aktualizováno: 28. 5. 2020

Ti z vás, co k nám pravidelně chodí nakupovat nebo za vzděláním, popřípadě sledují můj osobní Instagram, si nemohli nevšimnout, že jsem těhotná. Je to tak, nová etapa v mém životě, vzrůšo, natěšení a tak. Ale o tom tento článek není. Jakožto minimum waste osobu mě během příprav na mateřství fascinuje, kolik věcí pro miminko na trhu je! Mé minimalistické já se zařeklo, že sama sobě i světu dokážu, že naprostou většinu těchto věcí miminko vlastně nepotřebuje. A tak vznikla tato minisérie nazvaná MiMimalismus. 

První věc, na kterou se podíváme, jsou plenky. Tušíte správně, bude to tak trochu na notoricky známé téma “látkové vs. jednorázové.” Nečekejte ale udržitelnou klasiku typu "kdo nelátkuje s námi, látkuje proti nám" (už ze slova látkovat se mi ježí chlupy, brr), jde o přátelský, nezaujatý rozhovor zkušené mámy a expertky na udržitelné mateřství (Kristýna z Ebuu) s nezkušenou minimalistickou provorodičkou (já). Když jsem se rozhodla nakoupit první sadu látkových plen, byla jsem opět šokována, a to množstvím a výběrem plín na trhu. Kdo se v tom má vyznat? Co mám koupit? Pomoc! Ještě, že mám tak skvělé známé, jako právě Kristýnu Farkašovou - zakladatelku Ebuu, která se danému tématu věnuje v podstatě profesionálně. V rámci Ebuu dětské půjčovny má k zapujčení i látkové pleny a na toto téma (i řadu dalších) pořádá workshopy.

---

Ještě než se s vámi podělím o to, co jsme s Kristýnou probíraly, bych chtěla podtknout, že mám sice udržitelnost v krvi, ale nejsem blázen.  Určitě nechci být militantní matka, pro kterou je jednorázova pamperska absolutní tabu. Studie LCA zkoumající dopady látkových a jednorázových plínek v celém jejich životním cyklu (tedy od výroby, přes používání až po vyhození) nejsou ohledně ekologické převahy “látkovek” úplně jednoznačné. Po každé vyhozené jednorázovce vám sice zbyde solidní kus prakticky nerozložitelného odpadu, jenže u látkových plen zase spotřebujete spoustu vody a energie na jejich praní a žehlení. Rozdělení na ekologicky dobré a špatné zde tedy není zdaleka tak jednoznačné. Mě je osobně o něco milejší zvýšená spotřeba vody a elektřiny, takže chci většinu času používat pleny látkové. Na druhou stranu pohodlí je pohodlí, takže pro případy vycházek a návštev budu mít i v záloze i jednorázovou variantu. Důležité je se nezbláznit, že. 

Moje první otázka na Kristýnu tedy zněla: 

Existuje nějaká “eko” varianta jednorázových plenek? 

"Existuje! Pokud chcete být v nákupu něčeho tak neudržitelného, jako je plínka jednorázovka, alespoň trochu udržitelní, kupujte je od českých výrobců a dívejte se na to, zda z čeho a jak byla vyrobená." Podstatná část “ekologické” pleny může být vyrobena z biologicky rozložitelného materiálu, typicky z buničiny (celá být rozložitelná nikdy být nemůže). Taková plena není parfemovaná ani bělená chlorem a neobsahuje žádné dráždivé a toxické chemikálie, které miminkům mohou způsobovat alergické reakce nebo opruzeniny. Mrkněte třeba na Kolorky, Mon Peri nebo Baby Charm od Ontex Turnov.

To zní docela dobře. Už jsem pořídila první balík. Přejděme tedy k plenám látkovým. Bláhově jsem si myslela, že nakoupím stoh klasickým bavlněných plen, které si pamatuji z dětství, poskládám a hodím přes to nějaké plenkové kalhotky, aby “to” chudákovi miminku neproteklo. Chyba lávky! Na plenkovém trhu je v dnešní době jak nepřeberné množství plen, tak plenkových kalhotek. Pokud jsem to při usilovném googlování pochopila správně, tak ne všechny plenky sedí do všech kalhotek. Moje otázka je tedy jasná:

Jak se v tom množství typů látkových plen má člověk vyznat?!

Kristýna mě uklidňuje tím, že v zásadě existují 2 typy látkových plenek:


  • AIO (All In One) - tedy vše v jednom, je nejvíc podobná jednorázovce, funguje úplně stejně akorát s tím, že je pratelná

  • Systém vkládací a svrchní plínky - tedy plínka a kalhotky 

1. AIO (All In One)

…neboli vše v jednom. Tato plenka je nejvíc podobná plence jednorázové, funguje úplně stejně, až na to, že je pratelná. Nasadíte, zapnete a poté hodíte místo do koše do pračky.  2. Vkládací + svrchní plenka

…tedy klasická plenka a kalhotky, jak zmiňuji výše. Svrchní kalhotky mají nepromokavou vrstvu, takže teoreticky perete jenom plínku, kterou vkládáte dovnitř. Vkládacích plen dnes existuje spousta druhů - bavlněné, biobavlněné, bambusové, bělené, nebělené, s obrázky, bez obrázků, skládané, neskládané, připínací, nepřipínací, uff. Dobrá zpráva je, že do svrchních kalhotek se dá vložit v podstatě jakákoliv plenka (pokud nechcete systém připínacích plenek, které se do kalhotek připnou - potom musíte koupit ideálně daný set). Rozhodnutí se tedy zužuje na to, zda preferujete biobavlnu nebo bambus. Já osobně jsem do začátku objednala po balíku plen skládaných, klasických čtvercových čistých i obrázkových a biobavlněných nebělených. Uvidíme, co nám bude vyhovovat, a poté daného typu kdyžtak dokoupím víc.

A co svrchní kalhotky? Když jsem zagooglila, překvapila mě poměrně vysoká pořizovací cena, která začíná okolo 300Kč za kus. Moje další otázka na Kristýnu tedy zněla: Co si myslíš o nákupu plenek a plenkových kalhotek z druhé ruky?  “Nevidím na tom nic špatného nebo nehygienického, stejně si je sama doma před prvním použitím vypereš na 60 (pokud to jde) a vyžehlíš.” Kristýna přímo doporučuje koupi počáteční plenkové výbavy z druhé ruky, protože člověk si nejprve musí vyzkoušet, který typ jemu a hlavně miminku  vyhovuje. Až poté se vyplatí eventuelně koupit něco nového. Popřípadě si člověk celou látkovou výbavu může půjčit - například v Ebuu. Pokud nevyhovuje, vrátíte, pokud vyvohuje, koupíte natrvalo. Nákupy z druhé ruky a systém půjčování šetří nejen vaši peněženku, ale také planetu. 

I v případě kalhotek a plen se dá velmi dobře nakupovat lokálně. Kristýna doporučuje například Bamboolik, Petit Lulu, Bobánek nebo Děláme do plen. 

---

Pokud vás tato nebo jiná miminkovsky - udržitelná problematika zajímá více do detailu, podívejte se na stránky Ebuu, kde najdete nabídku aktuálních workshopů na téma miminkovského a dětského minimalismu. 

V neposlední řadě sledujte také náš blog, popřípadě můj osobní Instagram (náš Minimum Waste účet tím zahlcovat nebudu, nebojte), kde sdílím moje minimum waste minimalistické postřehy, tipy a triky z těhotenství i následné péče o miminko.

Autor: Tereza Dohnalová

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše