Jak minimalizovat odpad v koupelně?

Aktualizováno: 27. 2. 2020

Je vaše koupelna místem bezodpadovějším než lesní studánka? Nebo ještě stále při koupání loktem shazujete poloprázdné sprchové gely a na poličce se vám hromadí nikdy neotevřené krémy? Pokud to druhé je pravdě blíž, jste na správném místě. Dnes totiž zaostříme na to, jak ulevit vaší koupelně od zbytečností, ušetřit váš rozpočet i přírodu a nerezignovat při tom na příjemné hýčkání svého těla. :-)


A šup šup, hrneme na vás 1000 a jeden tip na nezbytné zero-waste pomůcky! Kdepak, na tohle rovnou zapomeňte. My to naopak vezmeme z minimalistického konce. A základní pravidlo zní: Nejšetrnější je ten kosmetický prostředek, který si nekoupím.

Začněte proto malou inventurou: Klidně si udělejte výpis všech výrobků, které máte, každou položku kriticky zhodnoťte a vyberte 5 až 8, bez kterých si váš život ale vážně nedokážete představit (ty ostatní dopotřebujte nebo darujte, ale víckrát nepořizujte). Pak si dejte trochu práci s výběrem kvalitních, znovupoužitelných a pokud možno lokálně vyrobených alternativ vašich nezbytných potřeb – googlete, čtěte recenze, navštěvujte bezobalové obchůdky, zkoušejte a očichávejte, časem určitě najdete ty pravé koupelnové společníky. My zde zmíníme jen ty položky, kterých se většina z nás nejspíš vzdávat nechce:

Mýdlo

Dnes trh naštěstí překypuje ohromnou škálou krájených přírodních mýdel všech možných barev a vůní, takže tady mít problém s nalezením bezobalové alternativy určitě nebudete. Tuhým mýdlem můžete umýt tělo i vyčistit obličej. U nás v Minimum Waste máme třeba tuhle černočernou lahůdku od Almara soap, která je skvělá právě na čištění pleti.

Kartáček a pasta na zuby

Kdo si již dříve oblíbil bambusový kartáček, má vcelku vyhráno – jen pozor na to, že ne vždy musí být plně rozložitelný (některé mají nylonové štětinky). Po stáčené pastě se poohlédněte třeba v bezobalovém obchůdku ve vašem okolí, nebo zkuste vyrobit domácí! Inspiraci najdete třeba tady.

Šampon

V bezobalových obchůdcích se to tuhými i stáčenými variantami šamponů jen hemží. Jde jen o to zkoušet a zjistit, který vám vyhovuje. Stejně tak jsou bez obalu k sehnání i kondicionéry. Za vyzkoušení stojí i jablečný ocet, po kterém prý vlasy vypadají skvěle a krásně se lesknou!

Odličovací tamponky

Ženy nám jistě dají za pravdu v tom, že jednorázové odličovací tamponky tvoří opravdu velkou část koupelnového odpadu. Přitom zcela zbytečně. Není nic jednoduššího, než si koupit opakovaně použitelný bavlněný tamponek. Naše manažerka Tereza používá nejradši tyhle sametové. Po setření make upu tampon umyjte mýdlem a až budete prát, přihoďte je do pračky k ostatním věcem!


Tyhle tři věci nám na úvod do minimalistické koupelny bohatě stačí. Těšte se na příští díl, kde si například řekneme, jak se udržitelně líčit a odličovat, nebo jak efektivně šetřit vodou a nezbláznit se z toho hned na začátku. :-)


Autor: Lucie Jandová

https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše