Dát si kávu udržitelně?

Aktualizováno: 27. 2. 2020

Vyložme si karty hned na začátku: úplně „udržitelně“ to s kafem nepůjde asi nikdy. A to ani za předpokladu, že cíleně volíme logo fair-trade a značky pěstované šetrněji k přírodě. S faktem, že káva k nám putuje z velkých dálek (většinou ze střední a Jižní Ameriky) a nechává tím za sebou ekologickou stopu již při samotné přepravě, toho bohužel moc nenaděláme. Leda že bychom byli ochotni se jí úplně vzdát – ale ruku na srdce, kdo ze zarytých kafíčkářů se k takto razantnímu kroku skutečně odhodlá?

My minimum-wasteři jsme ale přesvědčení, že když už kávu, má rozhodně smysl hledat „čistější“ cesty její spotřeby.

Lógr jako černé zlato

Vezměme si třeba, kolik kávové sedliny, neboli lógru, se u nás bezmyšlenkovitě vyhazuje do smetí. Třídění bioodpadu v Česku stále příliš nefrčí, a přitom je třeba právě lógr drahocenná surovina! Prospěšný může být nejen v kompostu či vermikompostu, kde se po něm žížaly mohou utlouct. Sedlinu lze ve velkém využít i jako biopalivo, zemědělský substrát nebo v kosmetickém průmyslu (kreativnější z nás se mohou rovnou po dopití šálku pustit třeba i do výroby domácí kosmetiky! Průmyslovým zpracováním lze z lógru dále vyrobit i kvalitní a odolné materiály, jak dokazuje například německý Kaffeeform, o kterém jsme psali minule.

Ach ty kapsle

Ještě nedávno to byl vážně trend a ten Clooney v reklamě byl prostě k sežrání, že? (blushed) Ano, řeč je o kapslovém kávovaru – praktickém domácím pomocníku, z pohledu udržitelnosti tedy spíše o malém vynálezu zkázy. Patříte-li k těm, jejichž domácnost tomuto výstřelku neušla, je samozřejmě škoda funkčního jedince vyhazovat (což by ostatně ani moc ekologické nebylo.) Ale pokud jste ještě neslyšeli o alternativě za jednorázové kapsle, zpozorněte: Řešení existuje! A to ve formě nerezových kapslí, které se vyrábí pro různé typy kávovarů – u nás v obchůdku můžete sehnat např. kapsle Waycap ve verzi kompatibilní s Nespresso nebo Dolce Gusto.

To-go stylově a bez odpadu

O tom, že „papírové“ kelímky na kávu mají uvnitř plastovou vrstvu a jedná se tedy o prakticky nerecyklovatelné zlo, už asi není třeba poučovat (i když soudě dle pražských odpadkových košů překypujících kelímky je důkladná osvěta stále potřeba). Naštěstí ale sílí řady uvědomělejších pouličních kávomilců, kteří si neváhají obstarat vlastní stylový kelímek, ideálně v tom správném designu doplňujícím jejich image (jakkoliv to může znít marnivě a hipstersky, je známo, že z oblíbeného hrnečku nám také „více chutná“:). Sortiment znovupoužitelných kelímků se stále rozrůstá a ani v našem obchůdku samozřejmě nejsme pozadu! Nabízíme třeba RCupy různých barev a velikostí, nebo originální a voňavý Kafeeform to-go (obě tyto značky mají navíc krásný minimum-waste příběh).

A když si kelímek s sebou zapomenete? Pak máte čím dál větší naději, že vám podnik hodí záchranný kruh jménem Otočkelímek – stačí zaplatit zálohu a vrátit v některém ze zapojených podniků, kterých je v tuto chvíli v Česku již přes 360.

Takže ať už ráno na probrání, cestou z práce na uklidnění, při pokecu v kavárně nebo jen tak o samotě v klidu kuchyně – ať vám vaše zasloužené kafčo pod heslem „Minimum Waste – Maximum Taste“ maximálně chutná! :-)


Autor: Lucie Jandová https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše