Jednou nebo víckrát?

Aktualizováno: 16. 12. 2018


Jednorázové může být znovupoužitelné! Jen ho musíte znovu použít...

- aneb pár tipů jak znovu použít všechny ty plasty, které by jinak ihned po použití skončily v koši.


Nedávno jsem si v Guardianu přečetla velmi zajímavý článek od Lucy Siegle o všudypřítomných plastech, které jsou myšleny jako jednorázové, a tím pádem končí v popelnici ihned po použití/konzumaci obsahu. Ale opravdu tam musí skončit tak rychle?


Lucy v článku přichází s jedním velmi jednoduchým doporučením-používat selský rozum. V dnešní době jsme všichni už zmatení z vědeckých zpráv, které tvrdí, že z plastů mohou unikat toxické látky. Takové zastrašující informace pak mohou vést k jejich rychlému vyhození. Co když to ale není tak úplně pravda? Jasně že můžete jednu PET lahev použít několikrát, pokud ji nenecháte 2 dny na rozpáleném slunci. Selský rozum, plus používat naše smysly. Když nám lahev začne nevonět, je jasné, že je čas jí dát sbohem, na to přece nemusíte být vědec. Ačkoliv asi těžko znovu použijete obal od sendviče nebo tyčinky, když se nad tím zamyslíte, je spousta typů obalů, které se dále využít dají.Zde je pár tipů:


Sáčky od zeleniny a ovoce

Ač na první pohled působí velmi tence a tím pádem evokují krátkou trvanlivost, sáčky na pečivo, ovoce či zeleninu toho vydrží docela dost, pokud do nich nenacpete zeleninu po kilech. Když už jsem nucena si ovoce do sáčků dát (cenovky v Bille, zapomenu vlastní pytlíček...), přinesu si na příští nákup s sebou. Nosím si je i na nákup do bezobalového obchodu, kde mi do nich nasypou rýži, kuskus, mouku a všechny další věci, které si doma jednoduše přesypu do sklenic/nádob. Nesporná výhoda plastu je že je tak lehoučký, a tím pádem praktičtější na přenášení s sebou. Určitě praktičtější než přenášení sklenic.


Kosmetika

Lahve od šamponů, sprchových gelů či tělových mlék jsou většinou poměrně bytelné a navíc mají pěkný design. Proč je tedy hned vyhazovat, když je můžu vymít (pokud nemají nějaký super sofistikovaný/nepraktický tvar) a znovu naplnit v bezobalovém obchodu? To stejné platí pro lahve od prostředku na nádobí, pracího gelu a aviváže. Pokud máte ve svém okolí šikovnou kamarádku (jako já), která vyrábí vlastní kosmetiku, rozhodně nevyhazujte kelímek od krému když vám dojde, ale přineste ho k ní na doplnění nové dávky! Mimochodem, docela dobrý nápad na další bezobalovou sekci, ne? Představte si všechny ty kohoutky, ze kterých si můžete natočit nejrůznější šampony, mýdla či aviváže. Takové bezobalové DMko. A víte co by taky bylo skvělé? Kdyby tato možnost existovala i pro parfémy! Vždycky mi to trhá srdce když musím vyhodit ten překrásný flakon od Marca Jacobse, jenom proto, že je prázdný a nemám možnost si voňavku někde natočit.
Čistící prostředky

Stejná myšlenka. Většina lahví od čistících prostředků má rozprašovac a opět poměrně solidní a především funkční design, a tudíž je škoda jim hned po vyprázdnění dát sbohem. Opět lze doplnit v bezobalovém obchodě, popřípadě vlastnoručně vyrobeným čističem třeba z vinného octa.


Znovuuzavíratelná balení

Dnes je spousta věcí jako krekry, semínka, oříšky a další balena do šikovných obalů s velmi šikovným páskem, které se po otevření dají znovu uzavřít. Krekry nejsou maso a i když v balení nějaký ten drobeček zůstane, tak se z něj s největší pravděpodobností neotrávíte, tak proč takový cool obal vyhodit? Já je používám na nákup oříšků, chia semínek či kokosu v bezobalovém obchodě.


PETky

Z úst “minimumwasterky” může znít trochu divně, když mluví o používání PET lahví, které jsou symbolem současné plastové katastrofy. Ale proč být militatní, všichni jsme jen lidé a občas se nám stane, že zapomene naši super eko-friendly láhev doma a když se dostaví žízeň, tak si prostě koupíme láhev něčeho osvěžujícího v nejbližším obchodě. Na tom není nic až tak špatného, pokud lahev ihned po vypití obsahu nevyhodíte do prvního koše. Lahev si pěkně ponechejte a používejte ji tak dlouho, dokud vám váš nos nezačne signalizovat, že je čas jí říct sbohem.

Jak můžete vidět, taková lahev (ať už PETka nebo skleněná) se dá využít nejrůznějšími způsoby... :-).Slovo “jednorázový” neberte dogmaticky, většinou se nic nestane, pokud danou věc použijete víckrát. Ba co víc, možná tím, ač velmi malým dílem, pomůžete naší planetě.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše