Je minimum waste životní styl v ohrožení?!

Koronavirová pandemie a s ní spojená opatření přináší nepříjemnou otázku, jak moc hygienický je "minimum waste" životní styl. Obstojí tuto pandemii i život po ní? My máme za to, že ano!

Snahy omezit šíření viru COVID-19 s sebou přinesly přísná hygienická opatření pro kavárny, restaurace a v neposlední řadě také bezobalové obchody. Obecně jdou tato opatření proti veškerým snahám o snižování odpadu. Zákaz vlastních obalů, vlastních kelímků na kafe, vlastních krabiček na jídlo s sebou. V podstatě se všechno znovupoužitelné nahrazuje jednorázovým, což je rána pro veškeré dosavadní ekologické snahy. Ale když jde o zdraví, jde ekologie stranou, že?  Jaká jsou aktuální opatření týkající se bezobalového prodeje potravin?  Hlavní autoritou, která má na starost záležitosti spojené s hygienou prodeje potravin je Státní zdravotní ústav (SZÚ). 13. března SZÚ vydal následující doporučení týkající se prodeje nebalených potravin:  “SZÚ důrazně doporučuje po dobu vyhlášení mimořádné situace (...) „výrazně omezit prodej nebalených potravin do (...) vlastních obalů a nádob a tyto potraviny balit pouze do nových, nepoužitých obalů.“ (...) „Obal odděluje potravinu od vnějšího prostředí a zabraňuje její kontaminaci a tím snižuje riziko přenosu infekčních patogenů.“ Logika je zde taková, že vir se může šířit prostřednictvím povrchů, kterých se nakažený dotýkal. 

Jak na to reagovaly bezobalové obchody v Česku?  Dle podcastu od Czech Zero Waste, ve kterém na otázky ohledně koronavirových opatření odpovídalo 7 bezobalových obchodů, se všem výrazně snížily tržby (min. o 50%). Dle mého názoru to značí fakt, že jsou lidé k bezobalovým nákupům skutečně zdrženlivější, ač malou část viny nese také to, že v ulicích je jednoduše méně lidé a v době karantény si spousta z nás procházku do bezobalového obchodu dvakrát rozmyslí (kvůli jejich malé koncentraci je mnozí z nás nemají zrovna po ruce). Většina z dotázaných obchodů se tak více soustředí na rozvozy a některé z nich se změnily pouze na výdejnu. 4 z dotázaných obchodů přestaly akcepovat vlastní obaly zákazníků a zavedly prodej do papírových sáčků.  Ty, které stále přijímají vlastní nádoby, zákazniky důrazně prosí, aby je dobře vymývali.  Ač na to asi neexistuje žádný výzkum, je mi jasné, že lidé teď v supermarketech dávají přednost balenému ovoci a zelenině. Mnohým z těch, co před koronavirovou pandemií lamentovali, proč musí být jablka nebo mrkev balená v plastu, nyní plastový obal přijde vhod. Větší spotřebě plastu u ovoce a zeleniny nepřispívá ani to, že musely být zavřeny farmářské trhy, kde se tyto komodity prodávají nebalené a spousta zákazníků si nosí vlastní pytlíky a sáčky. 

Jsou oprávněné obavy z přenosu koronaviru potravinami? Dle stanoviska SZÚ virus "může přežít i na povrchu nebalených potravin, včetně pečiva.” Nicméně, i samotný SZÚ dodává, že “záleží na infekční dávce, kterou však neznáme.” Virus by na potravinu mohl přenést jedině některý z pracovníků ve výrobě, distribuci či v obchodě anebo zákazník, který by v obchodě na nebalenou cibuli nebo chleba doslova kýchnul. Což se ale eliminuje nošením roušek, které jsou u nás aktuálně povinné.  Za mě osobně nevidím důvod stresovat se z toho, když si domů přinesu nezabalenou cuketu nebo jablka. Pokud si budeme pečlivě umývat ruce, ihned poté, co přijdeme z nákupu a potraviny důkladně omývat (což bychom ostatně meli dělat i normálně, nejen teď!), tak je riziko nakázy minimální. 


https://unsplash.com/photos/4mTU1ZQMVzQ
PC: Nithin P John via Unsplash

Daná hygienická opatření mají v této situaci bezesporu smysl. Opatrnost je nyní skutečně na místě. Nicméně to, že si teď do bezobalového obchodu nemůžete přinést vlastní nádobu nebo si nechat v kavárně udělat kafe s sebou do vašeho kelímku, neznamená, že váš udržitelný životní styl skončil. Vždyť je tolik dalších věcí, co můžete dělat, a speciálně teď v karanténě!  Čas strávený doma můžete využít třeba k výrobě produktů, které byste si jinak koupili v obchodě. Co takhle domácí granola? Rostlinné mléko? Oříškové máslo? Pro dámy se nabízí masky na obličej či na vlasy. Zasaďte za okno nebo na balkon bylinky místo toho, abyste každý měsíc kupovali květináč s bazalkou v supermarketu. Věnujte se četbě literatury o tom, jak se chovat více ekologicky. Možností je spousta! Kromě toho přece není důvod přestat používat vaši vlastní lahev na vodu, nákupní tašku, pratelné odličovací tamponky či kávové filtry - prostě všechny ty věci, jejichž hygienu máte v rukou vy sami. Vyhýbat se nemusíte ani nákupům z druhé ruky, pokud danou věc ihned po předání umyjete, vydezinfikujete nebo vyperete.  V neposlední řadě je tato pandemie a s ní související karenténa dobrou příležitostí se zamyslet nad vašimi spotřebitelskými a nákupními návyky a přehodnotit, zda opravdu potřebujete všechno to oblečení, kosmetiku či jiné produkty, které si normálně kupujete. Pokud se u vás doma vyhazuje jídlo, zkuste se zamyslet proč a vymyslet způsoby, jak tomu zabránit. Nyní je prostě ideální příležitost stát se minimum waste minimalistou! :-)

https://unsplash.com/photos/BlIhVfXbi9s
PC: Samantha Gades via Unsplash

Nouzový stav nebude trvat věčně a důležité je, abychom se poté, co hrozba pandemi odezní, vrátili k našim "minimum waste" návykům. Proč? Zaprvé, environmentální problémy s koronavirovou pandemií nezmizí. Zadruhé, ne všechno, co je jednorázové, je i hygienické.  Věci nové vzbuzují dojem absolutní čistoty a minimálního rizika, kdežto věci použité (z druhé ruky), ve většině lidí vzbuzují opak. Oba stereotypy se ale dají poměrně lehce vyvrátit. Žádný plastový obal není sterilní. Od jeho výroby, distribuce až po vyskladnění v obchodě se ho dotkne bůhví kolik lidí a usazuje se na něm prach a další nečistoty. Neznamená to, že jednorázové obaly jsou nebezpečné, ale je dobré si uvědomit, že nejsou 100% sterilní a 100% hygienické a i na nich mohou ulpívat bakterie. Věci znovupoužitelné (kelímky na kávu) nebo z druhé ruky (oblečení) samozřejmě nejsou o nic víc hygienické, ale pokud je umyjeme, vydezinfikujeme nebo vypereme, rázem se hygienickými stávají. Ostatně, léta praxe nám ukázala, že to tak skutečně je. Slyšeli jste už o někom, kdo by onemocněl z toho, že si koupil v sekáči tričko? Nebo že si nechal kafe s sebou nalít do vratného kelímku? Osobně doufám, že lidé nebudou po pandemii příliš vyplašení a k těmto starým dobrým zvykům se vrátí. 

https://unsplash.com/photos/52-C-a008FI
PC: Laura Mitula via Unsplash

Takže, za nás určitě není minimum waste snahám konec! Se spoustou věcí je nyní ideální příležitost začít a až pomine největší nebezpečí nákazy, není důvod se nenavrátit k “předkoronavirovým” praktikám, které nyní musely být omezeny. Nebezpečí COVID-19 postupně zmizí, kdežto hory odpadu ne. Autor: Tereza Dohnalová, Lucie Jandová  Zdroje: https://treadingmyownpath.com/2020/03/19/end-of-zero-waste/ https://grist.org/climate/can-the-zero-waste-movement-survive-the-coronavirus/

http://www.szu.cz/tema/prevence/sars-koronaviry-mohou-prezit-na-nebalenem-pecivu-covid-19

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše