Jak zahradničit s minimem odpadu?Máte chuť vypěstovat si voňavé bylinky, křupavé saláty nebo šťavnatá rajčátka? Nechat rozkvést balkon nebo vnitroblok? Směle do toho! Ať už máte k dispozici obří zahradu nebo jen parapet na okně paneláku – máme pro vás pár tipů, jak na to jít co nejvíc „minimum waste“.


Tip 1: Líná pusa, eko - zahradníkovo neštěstí


Než vyrazíte hobbymarketu, zkuste se zamyslet. Nenašla by se u vašich v garáži stará motyčka? Nemá babička v kredenci od loňska zbytky semínek? A co využít kelímky od jogurtů jako pěstebníky? Co neseženete u známých, můžete poptat třeba ve facebookových skupinkách (pár šikovných odkazů najdete na konci článku).


Tip 2: Nekupuj, swapuj (vyměňuj) !


Swapování přebytků všeho druhu je trendem nejen online. U nás v Minimum Waste navíc až do konce června probíhá Zahradnický SWAP (výměna)! Přineste, co vám doma zbývá a již nevyužijete a odneste si poklad, který vám doma schází. Zastavte se a vyměňte třeba květináče za rostlinku nebo semínka. A nebo nic nenoste a jen si přijďte vybrat.
Tip 3: Hoďte si semínkovou bombou...


...nebo zasaďte Rostoucí přání! Můžete si vybrat ze spousty druhů rostlinek ukrytých jak v seedbombách, tak v přáníčkách. Zasadit můžete semínka do květináče nebo klidně i někde v parku. A guerrilla gardening může začít!

Tip 4: Nechte zeleninu (do)růst


Psst. Někdy se dá pěstovat i bez semínek! Zkuste vzít třeba zbytek jarní cibulky a bílým koncem ho ponořit do sklenice s vodou. Po naklíčení cibulku zasaďte a ona vám pomalu doroste. Dorůstat umí také česnek, salát nebo bylinky.Tip 5: Substrát bez plastu, jde to?


Sehnat substrát jinak, než v igelitovém pytli, může být oříšek. Pokud se pohybujete v Praze, máte štěstí – v Minimum Waste jsme ho pro vás navážili do kompostovatelných pytlů a papírových tašek, které již jednou jako obal sloužily. Naši Hlínu můžete použít jak venku na zahradě tak do květináčků např. pro bylinky nebo zeleninu


Než vyrazíte do hobbymarketu, zkuste se zamyslet. Nenašla by se u vašich v garáži stará motyčka? Nemá babička v kredenci od loňska zbytky semínek? A co využít kelímky od jogurtů jako pěstebníky? Co neseženete u známých, můžete poptat třeba ve facebookových skupinkách (pár šikovných odkazů najdete na konci článku)..).


Tip 6: Hnojte přírodu přírodou


Chce to přihnojit a není čím? Koukněte na mapko.cz, zda nemáte někde poblíž komunitní kompostér či ještě lépe: vermikompostér. Majitelé žížalích kolonií totiž mívají bohaté zásoby výživného hnojiva – žížalího čaje – a obvykle se s vámi rádi podělí. Na jeden se můžete kouknout i u nás na prodejně.


Nebo se do kompostování pusťte sami – třeba se skvělým bokashi kompostérem z recyklovaných rybářských sítí a plastů, který můžete vyhrát v naší soutěži. Koukněte sem jak na to!Tip 7: Pečujte také o sebe


Dobrá, v teplácích od hlíny a starých holínkách si možná nepřipadáte úplně sexy. To ale neznamená, že na sebe máte rezignovat! Zahradničení je záslužná činnost, tak se za ni neváhejte odměnit. Pěkné nové pracovní rukavice nejsou hřích – tím spíš, když jsou ze 100% FSC certifikovaného kaučuku.;) A po práci si vaše ruce jistě zaslouží příjemnou očistnou kúru.Šikovné odkazy:


· Učíme se pěstovat na zadradě i bez ní


· Zelený SWAP (výměna)


· Obal není odpad – nabídka a poptávka použitého obalového materiálu


· Něco do zahrádky - rostliny, semínka-výměna,prodejZahradě, planetě, zvěři a lidem pro zdravou půdu pod nohama...0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše