Greenwashing kam se podíváš

Udržitelnost je dnes trendy. Být eko již není výsadou lidí v batikovaném tričku s neoholenýma nohama, být eko je cool. Stejně tak jako všechno, co je přírodní, bio a veganské. My samozřejmě nemáme nic proti, ba naopak - takovým trendům tleskáme! Bohužel toho spousta firem zneužívá a tato slova se pak lživě objevují v reklamách nebo přímo na výrobcích. 

To je naše definice greenwashingu. Wikipedie říká, že "greenwashing je dezinformace šířená organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe.” (1)

V dnešní době je prakticky nemožné, abyste se s greenwashingem nesetkali. Objevuje se napříč celým spotřebitelským spektrem, od kosmetiky a oblečení až po potraviny. V následujícím textu se pokusíme vypíchnout nejčastější příklady, na které byste si měli dát pozor. 

Kosmetika a drogerie

Při výběru kosmetických a drogistických produktů si dejte pozor na ty, které se pyšní nápisem přírodní/natural, vegan nebo organic. Kosmetický průmysl dobře ví, že lidé si začínají uvědomovat neblahý vliv silikonů, parabenů, pěnidel a syntetických parfémů na naše zdraví, a tak stáčí marketing směrem k přírodě. Spoléhají ovšem na to, že většina spotřebitelů neumí číst složení a u většiny názvů ve složení nemá ani potuchy, co se za nimi skrývá. A tak se nebojí nazvat produkt přírodním i když je v něm přírodní složka jenom jedna (např. arganovový olej, aloe vera, heřmánkový extrakt atd.), a zbytek je klasická syntetika. Produkt, který obsahuje arganový olej, ale je plný silikonů, opravdu není přírodní. Tak pozor na to.   Více o přírodní kosmetice se dozvíte v našich předchozích článcích o vlasových produktech, zubních pastách a deodorantech. Tip: Vyznat se ve složení kosmetiky není zas tak složité. Doporučujeme třeba encyklopedii od Biooo, kam jednoduše zadáte název dané složky a dozvíte se, nakolik je přírodní a (ne)bezpečná. Akorát si na nákupy v drogerii vyhraďte trochu víc času. 

Móda

Pokud jste v poslední době měli příležitost nahlédnout do výlohy některého z fast fashion řetězců, nemohli jste si nevšimnout, že se to v nich jen zelená potisky listů a jiných přírodních motivů, doplněných slovy jako udržitelný, udržitelnější (!), ekologický, zdopovědný, conscious, organic apod. Snad každý z řetězců dnes má speciální kolekci, která je šitá z biobavlny, lnu nebo dnes tolik oblíbeného recyklovaného polyesteru.  Zde je třeba podotknout, že ano - pro spotřebitele je lepší halenka lněná než polyesterová, jelikož s největší pravděpodobností mnohem déle vydrží, bude pohodlnější a zkrátka se bude lépe nosit, což by (čistě teoreticky) mělo většině lidí zabránit brzkému nákupu další halenky. Nicméně je důležité si uvědomit, že cílem řetězců pořád není nic jiného než prodávat tisíce kusů oblečení denně a nadále tak roztáčet kola rychlé módy. Místo triček z polyesteru a svetrů z akrylu (brr) teď jenom prodávají trička z biobavlny a svetry s příměsí vlny. Což je pro uživatele takového oblečení lepší, ale pro planetu v tom zase tak moc velký rozdíl není, protože se nadále vyrábí, nakupuje a vyhazuje ve stejném tempu, jako předtím (jenom ten len možná nenadělá na skládce tolik škody jako polyester). Skutečná udržitelnost tkví v tom, že se naučíme nakupovat méně a budeme si věcí více vážit. Pokud budeme nadále kupovat kvanta oblečení - ač z udržitelných kolekcí - tak se udržitelnými rozhodně nestaneme. 

Tip: Zkuste nákupy oblečení jednoduše omezit. Vybírejte si kvalitnější nadčasové kousky, které vám dlouho vydrží a nevyjdou za pár měsíců z módy. Každý nákup si pořádně promyslete a pokud si kouskem nejste 200% jistí, raději ho v obchodě nechte, jelikož by stejně zanedlouho pravděpodobně skončil v kategorii “neunosím” a byl by nahrazen něčím jiným. Doporučujeme také sledovat náš program a přihlásit se na workshopy Efektivní šatník se stylistkou Kamilou Vodochodskou.

Obaly

Je to už pár let zpátky, co byla vyhlášena válka plastu. Poté, co se na internetu rychlostí kulového blesku začaly šířit v lepším případě fotky plastů vyplavených na plážích, v horším případě mrtvých želv a racků zamotaných v igelitovém sáčku, se pro spoustu lidí stal plast nepřítelem číslo jedna. Jednorázové plasty vskutku nejsou nic dobrého. Nicméně nezapomínejme na to, že nic jednorázového není ekologické, právě kvůli principu jednoho použití. Pokud vám tedy výrobce bude tvrdit, že jejich obal je ekologický, protože je z papíru, skla nebo z dnes tolik oblíbeného bioplastu, nemá pravdu. Jednorázový obal prostě ekologický není, ať je vyroben z čehokoliv.  Samotnou kapitolou jsou výše zmíněné bioplasty, které jsou dnes s oblibou používány na výrobu jednorázových nápojových kelímků, nákupních tašek i některých obalů. Většina takových obalů nebo nádobí je vyrobena z tzv. PLA, což je plast vyrobený z kukuřičného škrobu, a měl by být tedy kompostovatelný. Jejich skutečná ekologičnost je však sporná, jelikož se ukazuje, že rozložitelné jsou jen v prostředí průmyslové kompostárny. Na to, aby se do takové kompostárny dostaly, u nás chybí dostatečná infrastruktura, a to jak v podobě popelnic určených speciálně na bioplast, tak samotných kompostovacích zařízení. Bioplasty tedy v horším případě končí ve žluté nebo hnědé poplenici, přičemž v obou nadělají slušnou paseku, v lepším pak ve spalovně. A deklarovaná ekologičnost je tudíž vniveč. 

Tip: Udržitelné obaly přece jenom existují - jsou to obaly znovupoužitelné. Místo tašky z bioplastu si radši noste svoji bavlněnou či síťovku, kávu s sebou si nechte udělat do Otoč kelímek a pivo na fesťáku do Nicknack. Pokud máte možnost nakupovat do vlastních obalů v bezobalovém obchodě či v bezobalové sekci v supermarketu, učiňte tak. 


Pozn.: Záměrně jsem nepoužila fotky konkrétních obchodů či značek, jelikož účelem tohoto článku není nikoho poškodit. Na problém greenwashing marketingu chceme pouze upozornit. Tento článek by vám měl pomoct takové značky a produkty umět rozpoznat.

Autor: Tereza Dohnalová


(1) https://cs.wikipedia.org/wiki/Greenwashing

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše