Efektivní šatník jako cesta k zodpovědné módě

"Dokáže šatník měnit svět? Třeba i ten váš?"


Možná si říkáte co má móda společného s minimum waste?!

V Minimum Waste se zaměřujeme nejen na odpad jako takový (resp. jeho nevytváření), ale na zodpovědnou spotřebu celkově. Proto jsme se rozhodli společně se SLOU uspořádat sérii workshopů “Efektivní šatník”, zaměřenou právě na zodpovědný přístup k módě a k oblékání. 

Efektivní šatník sestával z celkem čtyř workshopů, které na sebe tematicky navazují, nicméně účastníci si mohou vybrat zda půjdou na všechny, nebo jen na jeden (dva, tři). Vede je přední česká stylistka Kamila Vodochodská, které v módě jde o víc, než jen o to, aby její klienti hezky vypadali a slušelo jim to. Je to člověk se smyslem pro “minimum waste”, který bere v potaz celý výrobní proces jednotlivých kousků oblečení, klade důraz na “módní inteligenci" a usiluje přesně o to, co my - aby lidé nakupovali zodpovědně a nad svým nákupem přemýšleli (a pak zbytečně oblečení nevyhazovali). 

Témata workshopů byla následující:

I. Úvod do efektivního šatníku

II. Materiály

III. Styl a osobní styling

IV. Kapsulování šatníku


Po absolvování všech workshopů by učástníci měli být schopni změnit svůj přístup k oblékání a nakupování oblečení. Měli by se umět orientovat v materiálech, vybírat si je a umět o ně pečovat. Měli by se naučit, jaké kousky jim OPRAVDU sluší a jaké kousky OPRAVDU užijí. A konečne- měli by se naučit nakupovat lépe, méně a kvalitněji. Tedy nepodporovat fast fashion módu a řetězce a textil nevyhazovat.  


"Při třídění našich skříní je důležité to, co si chceme ponechat, ne to, čeho se chceme zbavit.” 


A co jsme se tedy během workshopů naučili? 

První workshop neboli "Úvod do efektivního šatníku" byl především o uvědomění si kým jsme a jak se v tom odráží to, co nosíme. Může se to zdát zbytečné, ale než začneme šatník měnit, je opravdu nutné si stanovit základní premisy, jako:

- jakou funkci pro mě oblečení má

- jaké požadavky mám na oblečení

- jaký typ oblečení u mě v šatníku převažuje (worklife balance)V momentě, kdy víme, kým jsme a co chceme od našeho šatníku i nás samotných, můžeme začít náš šatník měnit. 

Druhý workshop byl zaměřený na materiály.  Účastníci se naučili nejen typy materiálů a jejich vlastnosti, ale také to, jak se na ně dívat z environmentálního hlediska. Člověk by dnes totiž mohl lehce nabýt dojmu, že by všechno jeho oblečení mělo být jen z bavlny, protože bavlna je eko, ale je třeba si uvědomit, že produkce bavlny je na životní prostředí velmi náročná. Na její vypěstování je potřeba obrovské množství vody a také spousta pesticidů. Z hlediska vlastností je to materiál skvělý, lehký a prodyšný, ale...nepřehánějme to s ní.  Nespornou výhodou přírodních materiálů jsou jejich vynikající vlastnosti - jsou prodyšné, nezasmrádnou a dokáží zahřát - zkuste si někdy vzít vlněný nebo kašmírový kabát! (Opravdu vlněný, ne ten z polyesteru co má v sobě pouze 5% příměs vlny).   Oproti tomu máme materiály syntetické, které tvoří 90% nabídky řetězců a nejspíš i našich šatníků. Pojďme si na ně ukázat - nejčastější je to polyester, akryl a nylon. Tyto materiály jsou výrobci často schopni udělat tak, že působí měkoučce a prostě úžasně, ale nejsou prodyšné, zadržují v sobě pot a další nečistoty a v zimě vás opradu nezahřejí.  “Naše požadavky na kvalitu tak klesly, že řetězce nemají důvod používat kvalitní (a kvalitně zpracované) materiály.” Kamilini favorité jsou materiály syntetické na přírodní bázi. Tedy takové materiály, jejichž základem je nějaká “přírodnina” typu celulóza, která je chemickými procesy zpracována na vlákno. Tyto materiály si díky přírodnímu základu zachovávají skvělé vlastnosti, ale jejich výroba není tak zatěžující. Příkladem budiž lyocel, rayon či modal.

“Svetr, ve kterém je 5% kašmíru není kašmírový, ač ho tak obchodník často deklaruje. Pokud je nějakého materiálu méně než 20%, tak to při nošení nepoznáme.” Třetí workshop se jmenoval “styl a osobní styling.” Debatovali jsme nad tím, co to vlastně styl je a naučili jsme se hrát si s našimi proporcemi.  Co je vlastně styl? Toť otázka. Podle Kamily Vodochodské by se styl dal definovat jako mix vhodných střihů, barev, vzorů a typů oblečení (šatový x kalhotový typ apod.), ve kterých se cítíme dobře. Takové kousky jsou nezávislé na trendech a na tom, co každý den vidíme v časopisech, na biloboardech, za výlohami obchodů a na instagramu.  Proč je v rámci stylu tak důležitý střih? Správně zvolený střih totiž může naší figuře zcela zásadně pomoct (nebo jí naopak uškodit).  V rámci workshopu jsme se proto vzájemně měřili,  abychom zjistili, jaký máme typ postavy a věděli, jaké partie máme zdůraznit, a na které naopak nepoutat pozornost.  Říkáte si, jak “přesýpací hodiny”, “jablko” nebo “obrácený trojúhelník” souvisí s minimalistickým šatníkem a zodpovědnou módou? Souvisí - pokud víme, jaké kousky nám sedí, vypadáme a cítíme se v nich dobře, víme přesně, co si koupit, resp. nekoupit. Eliminujeme tím nákupy typu “dělá mi to trošku větší břicho, ale stojí to jen 199,-, tak to třeba užiju” (ale neužiju,).  

“Styl je něco jako láska. Styl je to, v čem se cítíte dobře.” 

Poslední workshop byl nazván "kapsulování šatníku." Kapsulování šatníku je princip minimalistického šatníku, podle kterého máte ve skříni jen poměrně malé množství (25-30) základních kousků oblečení, které nevycházejí z módy (bílé tričko, kvalitní džíny, trenčkot, jednobarevné šaty apod.), doplněné o pár sezónních/výstřednějších kusů. Důraz je kladen na kvalitu, ne kvantitu. Tyto kousky se dají snadno kombinovat - tvoříte si tzv. “kapsule.” Takové kvalitní bílé tričko se dá zkombinovat s džínami, kraťasy, sukní, světříkem, sáčkem nebo ozvláštnit šperkem. Stejně tak k trenčkotu si můžete vzít džíny a tenisky, šaty, sukni, podpatky, baleríny…možností je spousta.  Když si zkusíte udělat vaše vlastní “kapsule” - základní kousek plus věci, které se s ním dají kombinovat, bude vám rychle jasné, na čem váš šatník stavět. Stejně tak si uvědomíte, že ty kousky, které se v kapsulích objevily maximálně jednou nebo dvakrát, jsou nejspíš zbytečné a nevyplatí se do nich investovat, resp. je vůbec kupovat. 


Téma zodpovědné módy je pro nás velmi důležité - módní průmysl produkuje obrovské množství textilního odpadu a je po průmyslu ropném druhým největším znečišťovatelem na planetě.  Na podzim proto chceme celou sérii zopakovat. Tak co, přihlásíte se? :-)

__

Quotes by Kamila Vodochodská. 

Thanks to SLOU for the organization. 

Pics: Šárka Pakostová

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše