Buďte minimalistou (a zapomeňte na Marie Kondo)

Aktualizováno: 27. 2. 2020

„Love people, use things. The opposite never works.“ (The Minimalists)

Koketujete s myšlenkou minimalismu, ale ještě o něm nemáte úplně jasnou představu? Nebo už jste na cestě k němu a rádi byste objevili nové zdroje inspirace? Říkali jsme si, že by se vám hodil malý rozcestník osobností, které vám na cestě k jednoduchému a přitom smysluplnějšímu životnímu stylu mohou pomoci. A pro většinu jsme ani nemuseli za hranice Česka.Každá osobnost v našem výběru je ve svém minimalistickém přístupu originál, ačkoliv si troufáme tvrdit, že to podstatné mají společné. A nemůžeme začít u nikoho jiného, než u pravých minimalistických guru a asi nejvýraznějších tváří celého hnutí.

The Minimalists

Dříve „úspěšní a skvěle vydělávající“ mladí Američané, kteří nalezli štěstí až ve chvíli, kdy neměli téměř nic. Dnes Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus inspirují desítky milionů lidé po celém světě k tomu, jak žít smysluplnější život s méně věcmi. Máte-li předplacený Netflix, koukněte se místo populární úklidové série „Tidying up with Marie Kondo“ radši na dokument „Minimalism - a Documentary about the Important Things“, kterým tato dvojice provádí. Jen počítejte, že během hodiny a čtvrt vaše chuť být minimalistou vzroste tak o 300 %. A rozhodně se potom nezapomeňte zastavit na jejich fenomenálním webu theminimalists.com, přečtěte si pár jejich „minimal maxims“ a bude vymalováno.

Alvin Korčák

Kdo stihl v říjnu 2019 Alvinovu přednášku u nás v Minimum Waste, nelitoval. Alvin je analytický typ, který na pódiu nešetří čísly a zajímavými daty, a přitom umí být neuvěřitelně vtipný. Je spoluzakladatelem festivalu minimalismu, příležitostným blogerem (minimalisticky.cz), propagátorem slow food a jako marketér pomáhá v Česku prosazovat cirkulární ekonomiku. V minimalismu klade důraz na nevytváření si citových vazeb k věcem, a místo „honby za štěstím“ věří v roli přátelských vztahů a smysluplné práci střídané kvalitním odpočinkem.

Patrik Zouhar

Vystačili jste si už ve školce s jedněmi oblíbenými tepláky, nákupním centrům se vyhýbáte obloukem a jste od přírody dobrodruh? Pak by vám mohl imponovat minimalismus radikálního střihu, jaký vyznává Patrik Zouhar – Brňák, který žije na 4 metrech čtverečních, medituje v mrazivé vodě a neváhá šlapat 200 km Kanadskou přírodou plnou medvědů. Kromě toho přednáší, na svém webu zjednoduseno.cz nabízí kurzy a píše blog, a spolu s brněnskou kolegyní Anetou Raketou promlouvá v minimalistickém podcastu Jednoduše.

Aneta Raketa

Pokud naopak k smrti milujete nákupy a tušíte, že cesta k minimalismu vás bude asi trochu bolet, zkuste mrknout na web Anety „Rakety“ Říkalové zamalem.cz. Uvidíte, že minimalistou se časem klidně může stát i bývalý shopping freak. Pro Anety bloggerský styl je charakteristická skromnost a uvolněnost. Máte prostě pocit, že k vám promlouvá v nejlepším slova smyslu „úplně normální holka“, která se nebojí přiznat ani to, že měla při plánování svatby silné tendence na minimalismus zapomenout.

„A co že je teda špatně na té Marii?“

Nic proti jejím praktickým úklidovým postupům. Ty se začínajícím minimalistům mohou docela dobře hodit. Možná jste ale postřehli, že pod záplavou emocí, úhledně poskládaných oblečků a zázračně uzdravených amerických rodinných vztahů Marie Kondo pouze dočasně tlumí projevy, nikoliv příčiny nemoci zvané konzumerismus. Mantrou „věcí, které vyzařují radost“ (things that spark joy) navíc křehká Japonka jen přiživuje naši posedlost materiálnem.

Skutečný minimalismus totiž není o jednorázovém vymetení nadbytečných věcí z domácnosti. Pokud nepřepneme pomyslný vypínač v hlavě, naše domácnost se brzy znovu zaplevelí možná krásnými, ale nepotřebnými věcmi (třeba těmi z Mariina nového e-shopu). V porovnání s opravdovými minimalisty proto není Marie Kondo víc, než sofistikovaná uklízečka, která umí svou pseudofilozofii dokonale tržně využít.


Autor: Lucie Jandová

https://www.linkedin.com/in/lucie-jandov%C3%A1-75053847/

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše