6 tipů jak minimalizovat odpad

V Minimum Waste věříme, že dnešní spotřeba založená na pohodlí v podobě jednorázových produktů je dlouhodobě neudržitelná. Jejím výsledkem je obrovské množství odpadu, který nejsme schopni zpracovat. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak odpad z jednorázových obalů a produktů v každodenním životě omezit!


1. Nákupní taška

Proč si brát při každém nákupu novou igelitku či papírovou tašku? Kupte si vaši vlastní, třeba bavlněnou a noste ji na nákup s sebou! Unese i poměrně těžké váhy a vydrží vám opravdu dlouho.  Bavlněná či polyesterová? https://plus.rozhlas.cz/igelitova-nebo-papirova-nakupni-taska-nejlepsi-volbou-je-polyester-tvrdi-vedci-z-7717953

2. Pytlíky na ovoce a zeleninu/pečivo

Mikrotenové pytlíky jsou tak tenoučké, že se mohou zdát jako malé zlo, ale když si představíte všechny pytlíky, které jste spotřebovali za rok (možná i měsíc), tak to rozhodně není málo! Přidejte k nim všechny ostatní lidi, kteří je také používají...a máte jich rázem obrovské množství. Nahradit se dají třeba pytlíčky od české firmy Frusack nebo síťovanými bavlněnými pytlíky.

Stejně jako v případě mikrotenových sáčků na ovoce a zeleninu, si i pečivo můžete dávat do vašeho vlastního plátěného pytlíku. Drobky z něj snadno vysypete a dá se i vyprat. 

3. Bezobalové nakupování

Bezobalových obalů přibývá jako hub po dešti. Pokud chcete zjistit, zda máte takový obchod poblíž, mrkněte na tuhle mapu bezobalových obchodů v Česku. V těchto prodejnách si zboží sypete nebo nabíráte do vlastních obalů (sáček ze kterého si jej pak přesypete nebo dóza). Typický sortiment jsou suché a sypké potraviny (těstoviny, rýže, obiloviny, luštěniny, mouky, koření, sušené ovoce a ořechy, vločky apod.). V některých bezobalových prodejnách si můžete načepovat i oleje či drogistické produkty (prací gel, aviváž). Výhodou je nejen úspora jednorázových obalů, ale i to, že si zboží můžete nasypat přesně tolik, kolik chcete. 

4. Vlastní lahev na vodu

Přepadla vás žízeň, takže si v nejbližší večerce koupíte vodu či jiný nápoj v PET lahvi. Nápoj vypijete za pár minut a voilá - máme tu zcela zbytečný odpad. Investujte radši do kvalitní lahve, kterou můžete naplnit vodou z kohoutku či jiným nápojem a noste ji s sebou. Dnes už se lahve vyrábí v tolika různých variantách, designech i materiálech, že si určitě vyberete! Za nás je favoritem lahev nerezová, protože nerez nezadržuje pachy (= nezasmrádne), je zdravotně nezávadná a vydrží.

5. Vlastní kelímek na kávu

Kelímky na kávu představují pro naše životní prostředí opravdovou zátěž, protože se nedají recyklovat (ačkoliv si spousta lidí myslí, že ano). Jsou sice vyrobeny z papíru, jenže uvnitř mají ještě plastovou vrstvu, aby tekutina neprosakovala. Proč tedy přispívat k tvorbě odpadu vytvořeného kelímky na jedno použití, když si můžete pořídit kelímek vlastní? Ve většině kaváren vám dnes do něj nápoj v pohodě připraví. Stejně jako v případě lahví, i tady platí, že kelímky jsou dnes designovou záležitostí a bude pro vás radostí si krasavce na kávu nosit s sebou. 


6. Bezobalová kosmetika

Proč kupovat balenou kosmetiku v (povětšinou) nerecyklovatlných lahvích, když ji můžete koupit v tuhé, bezobalové formě? Tuhé mýdlo je základ, dnes už existuje i poměrně velký výběr šamponů a kondicionérů či tuhé tělové a pleťové krémy.0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše